Studio Siposh znova sodeloval v ameriški filmski produkciji [FOTO]
Studio Siposh znova sodeloval v ameriški filmski produkciji [FOTO]
Dokumentarec »Jesus Thirsts: The Miracle of the Eucharist«, ki gledalcu razkriva »preobrazbeno moč evharistije«, smo bralcem že predstavili skozi oči ameriškega producenta Jima Wahlberga, v Studiu Siposh pa so za našo spletno stran predstavili svojo izkušnjo sodelovanja z ameriško filmsko produkcijo.
Kot so zapisali, so veseli in počaščeni, da so lahko sodelovali pri filmu »Jesus Thirsts«. Zanj so posneli najrazličnejše prizore po vsej Sloveniji in celo na Hrvaškem ter v Bosni in Hercegovini.
Od zgodovinskih prizorov so v Studiu Siposh posneli svetopisemske zgodbe nabiranja mane v puščavi in Melkizedeka, ko ga je obiskal Abraham.
Minoriti s Ptuja, šolske sestre iz Medžugorja
Film pod drobnogled postavlja izvor, razvoj in pomen evharistije, zato so tudi njihova snemanja potekala v takšnem vrstnem redu: začeli so snemanje prizorov o tem, kako nastane oltarno vino in od kod pridejo hostije. Posneli so intervjuje in delo minoritov v vinogradu pri Ptuju ter izdelovanje hostij šolskih sester v Medžugorju. Od zgodovinskih prizorov so posneli svetopisemske zgodbe nabiranja mane v puščavi in Melkizedeka, ko ga je obiskal Abraham. Primerno prizorišče za snemanje tega prizora so našli v istrski pustinji, takoj za mejo v hrvaški Istri.
Nadaljevali so s prizori judovske pashe ter seveda najpomembnejšim elementom - zadnjo večerjo in Kristusovim darovanjem na križu. Kot pojasnjujejo, so v Studiu Siposh kadre zadnje večerje za potrebe tujih dokumentarnih filmov pravzaprav snemali že drugič. Izkušnjo takole opisujejo: »Kljub temu, da so vse to samo snemanja, nas vsakič znova presune, ko vidimo, kako igralec lomi kruh, izgovarja besede in deli hrano z drugimi. Na snemanju je prisotno spoštovanje vseh sodelujočih in igralci so vedno veseli, da lahko sodelujejo pri nečem tako pomembnem.«
V slovenskem filmskem studiu so posneli tudi prizora evharističnih čudežev, ki sta se zgodila v Lancianu in Sokolki.
»Svojevrsten izziv«
V slovenskem filmskem studiu so posneli tudi prizora evharističnih čudežev, ki sta se zgodila v Lancianu in Sokolki. Po njihovih besedah je spreminjanje hostije v meso na kameri »svojevrsten izziv, ki smo ga do zdaj že dobro usvojili«. Evharistije pa seveda ni brez Najsvetejšega: posneli so mnogo kadrov evharističnega češčenja in seveda svete maše.
Film »Jesus Thirsts: The Miracle of the Eucharist« je torej cel prepreden s kadri Studia Siposh in slovenskim prispevkom. Kot so še zapisali, so imeli priložnost fotografirati tudi hostijo za uradni plakat filma: roke, ki držijo hostijo, so roke našega filmskega producenta Davida Sipoša.
Sodelovanje z Američani že pri filmu o sv. Jožefu
Tokratno sodelovanje z ameriškimi kolegi za Studio Siposh ni prvo: decembra 2021 so Kolumbovi vitezi ob sklepu leta sv. Jožefa v brezplačen ogled ponudili navdihujoč film o sv. Jožefu z naslovom Sveti Jožef: naš duhovni oče, pri katerem so prav tako sodelovali slovenski filmski ustvarjalci. Studio Siposh je tudi za film o sv. Jožefu priskrbel igrane prizore s slovenskimi igralci, gledalci pa so med drugim lahko občudovali lepoto ljubljanskega svetišča sv. Jožefa.
Slovenski filmski ustvarjalci pod vodstvom režiserja Davida Sipoša so za film posneli tudi igrane prizore iz življenja sv. Jožefa, v katerih so nastopili Jan Šavli, Barbara Požinel, Nace Grom in Gašper Stojc.