Študenti in profesorji Teološke fakultete na poletni šoli teologije v Rimu
Študenti in profesorji Teološke fakultete na poletni šoli teologije v Rimu
Na pot smo se odpravili v nedeljo, 8. septembra. Prvi dan smo naredili postanek v Assisiju z ogledom bazilike sv. Frančiška Asiškega.
V ponedeljek, 9. septembra, smo v Sloveniku začeli s predavanji na temo digitalnega sveta in izzivov, ki jih ta prinaša. Prof. dr. Branko Klun je pripravil predavanje o pomenu krščanskega utelešenja v dobi digitalne breztelesnosti. Sledilo je predavanje gostujočega profesorja dr. Inocenta Szaniszlója OP (Papeška univerza Gregoriana), ki je poudaril pomen krščanskega upanja pri soočanju z digitalno kulturo.
Izr. prof. dr. Roman Globokar je skupaj z udeleženci razmišljal o moralnih in etičnih dilemah, ki ogrožajo naše vrednote na spletu, čemur je sledilo predavanje prof. dr. Bojana Žalca o pomenu empatije in vživljanja v druge v realnem in digitalnem svetu. Doc. dr. Matjaž Celarc je osvetlil način komuniciranja sv. Pavla v njegovih pismih v primerjavi z njegovimi sodobniki. Dan smo zaključili s sprehodom po stari Apijevi cesti.
V torek, 10. septembra, nas je obiskala gostujoča predavateljica dr. Alessandra Campo (Papeška univerza Gregoriana), ki je z interaktivnim predavanjem in delavnico spodbujala slušatelje k razmišljanju o človekovem dostojanstvu. Sledila je delavnica asist. dr. Jonasa Miklavčiča o umetni inteligenci s poudarkom o načinu delovanja algoritmov. Popoldne je sledil obisk in voden ogled samostana sv. Benedikta v Subiacu.
V sredo, 11. septembra, smo se odpravili v Vatikan, kjer smo imeli mašo v baziliki sv. Petra. Nato je sledil prosti ogled bazilike, kupole, trga sv. Petra in okolice. Ponovno smo se zbrali v prostorih veleposlaništva Republike Slovenije pri Svetem sedežu, kjer nas je pogostil g. Franc But.
Nato smo se odpravili k vatikanskim vrtovom, kjer nas je pričakal msgr. Dario Eduardo Viganò ter nam razkazal vatikanske medije. Na kratko smo si ogledali prostore radia Vatikan. Dan smo zaključili s predavanjem Carla Cassaloneja DJ o umetni inteligenci.
V četrtek, 12. 9. 2024, se je polovica udeležencev odpravila na 30 kilometrov dolgo peš romanje po rimskih cerkvah pod vodstvom prof. dr. Janeza Vodičarja in doc. dr. Andreja Šegule.
Druga skupina si je z doc. dr. Davidom Kranerjem in doc. dr. Ivo Nežič Glavica ogledala glavne rimske znamenitosti. Študijsko in duhovno bogat program smo zaključili v petek, 13. septembra.