Strateški dialog slovenske in ameriške vlade v Ljubljani
Strateški dialog slovenske in ameriške vlade v Ljubljani
»Državi sta izmenjali mnenja o najbolj aktualnih dogodkih v vzhodni Evropi in njenem sosedstvu, vključno s skupno obsodbo vojne ruskega predsednika Vladimirja Putina proti Ukrajini,« so sporočili s slovenskega zunanjega ministrstva. Državi sta ponovno potrdili svojo neomajno podporo suverenosti in ozemeljski celovitosti Ukrajine ter nujnost, da države spoštujejo svoje obveznosti po mednarodnem pravu.
V svetu je polno izzivov
Drugo zasedanje je potekalo v času, v katerem je polno svetovnih izzivov, vključno s trenutno vojno Rusije proti Ukrajini in pandemijo covida-19. V dialogu sta obe strani poudarili pomen, ki ga obe državi pripisujeta dvostranskemu sodelovanju in sodelovanju v večstranskih forumih pri reševanju vprašanj, ki vplivajo na varnost, blaginjo in odpornost obeh držav.
Tri ključne teme
V dialogu so bili v ospredju trije ključni poudarki: globalna in regionalna varnostna vprašanja, vključno z rusko agresijo Rusije na Ukrajino, s kibernetsko varnostjo, z energetsko varnostjo in bojem proti dezinformacijam; večstransko sodelovanje ter sodelovanje pri gospodarskih vprašanjih, podnebnih izzivih in podpori našim skupnim demokratičnim vrednotam. Pri vprašanju regionalne varnosti so se v razpravi osredotočili na regijo Zahodnega Balkana, vključno s pomenom ohranjanja pozitivnega zagona držav pri vključevanju v EU.
Strani sta potrdili, da bo naslednji strateški dialog v Washingtonu.
Zavezanost Natu in sodelovanju v mednarodnih organizacijah
V razpravi sta državi potrdili zavezanost v zavezništvu Nato, Slovenija in ZDA pa tesno sodelujeta tudi v drugih mednarodnih organizacijah, kjer imata usklajene poglede na številna vprašanja. »Državi sta ponovno potrdili odlično sodelovanje na področju človekovih pravic, boja proti korupciji, ohranjanja demokratičnih vrednot in zavezanosti k ohranjanju na redu temelječe mednarodne ureditve. Slovenija je predstavila tudi kandidaturo za nestalno članico Varnostnega Sveta OZN za obdobje 2024-2025,« so še zapisali na ministrstvu za zunanje zadeve.