»Sto dni miru« pred olimpijskimi igrami v Riu de Janeiru
»Sto dni miru« pred olimpijskimi igrami v Riu de Janeiru
Nadškofija San Sebastiano v Rio de Janeiru je pred kratkim začela z izvajanjem pobude »Sto dni miru«, umeščene v okvir bližajočih se olimpijskih iger, ki jih v Riu prirejajo od 5. do 21. avgusta letos. Program vsebuje številne športne dejavnosti, ki posredujejo športne vrednote in prispevajo k pospeševanju nove evangelizacije.
Po besedah nadškofa v Riu, kardinala Oranija Joaja Tempeste, so olimpijske igre »priložnost za pospeševanje mirnega skupnega življenja med narodi in verstvi«, zato je tudi pomembno »varovati duh olimpijskega miru antične Grčije«. Med posebnimi dogodki so Dan svetovnih olimpijskih iger za mlade, dogodek z naslovom Prijatelji športa bo namenjen družinam športnikov, za osveščanje učencev in dijakov po vseh šolah v nadškofiji San Sebastiano so pripravili Dan miru, Festival mladih pa bo v ospredje postavil glasbene nastope na temo sprave.
Olimpijske igre v Riu bosta spremljala tudi dva simbola, narejena na igrah v Londonu leta 2012, in sicer Olimpijski križ in Ikona miru. Olimpijski križ je zasnoval Londončan Jon Cornwall, za njegovo izdelavo pa je uporabil dvanajst vrst lesa, ki prihajajo iz petih celin in predstavljajo dvanajst apostolov. Ikona miru je delo mednarodnega združenja Pax Christi in je bila narejena kot znamenje miru in sprave na Bližnjem Vzhodu. Upodablja Kristusov mir preko različnih svetopisemskih zgodb in življenja nekaterih svetnikov.
Katoliška Cerkev je tesno povezana z olimpijskimi igrami: na začetku 20. stoletja se je Pierre de Coubertin osebno spoznal s papežem Pijem X., ki ga je spodbudil k pripravi prvih sodobnih olimpijskih iger. Cerkev se je tudi sicer od nekdaj zavedala pomembnosti zdravih športnih vrednot, kot so na primer spoštovanje sotekmovalcev, skrb za telo in pospeševanje miru med narodi.
Vir: Radio Vatikan
Foto: RV