Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Številna skavtska družina se še naprej širi

Janez Porenta
Za vas piše:
Janez Porenta
Objava: 07. 04. 2020 / 11:43
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 14.04.2020 / 06:24
Ustavi predvajanje Nalaganje
Številna skavtska družina se še naprej širi

Številna skavtska družina se še naprej širi

Že vsaj 30.000 Slovenk in Slovencev »pušča ta svet za spoznanje boljši, kot so ga prejeli«.

Foto: Tamino Petelinšek


Združenje slovenskih katoliških skavtinj in skavtov (ZSKSS) je zadnji dan marca praznovalo 30-letnico delovanja. V treh desetletjih je bilo vsaj 30.000 Slovencev vključenih v skavtsko vzgojo in zato »puščajo ta svet za spoznanje boljši, kot so ga prejeli«. Trenutno skavtska obljuba druži več kot 5300 aktivnih članov, ki jih vodi 820 voditeljev prostovoljcev.

Na prehojeni poti je bilo precej prelomnic: od ustanovnega zbora 31. marca 1990 v dvorani teološke fakultete, začetka akcije Luč miru iz Betlehema 23. decembra 1991, listine katoliškega skavtstva 20. februarja 1995, polnopravne včlanitve v svetovno združenje Wagggs 9. julija 1999, prvega skavtskega jamboreeja poleti 2008 in odprtja Skavtskega okoljskega centra v Kočevskem rogu 25. junija 2010.



Praznovanje 30-letnice je bilo zaradi epidemije resda okrnjeno, se je pa na dan obletnice več kot 700 skavtov zbralo pri maši prek videokonference. »Če bi bile razmere drugačne, bi obletnico praznovali z mašo v ljubljanski stolnici, ki bi jo daroval nadškof Zore. Pripravljali smo slavnostno akademijo Pogovori med šotori, oboje smo prestavili na jesen,« razloži Gašper Govekar, poverjenik za odnose z javnostmi pri ZSKSS.

Kljub izjemni množičnosti se število skavtov zadnja leta še povečuje. »V tem času smo prenovili in posodobili veliko našega programa, da smo še aktualnejši pri vzgoji mladih v odgovorne kristjane in državljane,« izpostavlja Govekar. Prav to je temeljno skavtsko načelo – vzgoja pristnih, zdravih, samostojnih ljudi, ki jim je mar za naravo, domovino in sočloveka.



Pa danes? Skavti so že na začetku epidemije ponudili pomoč. »Danes večina naših lokalnih enot sodeluje in pomaga civilni zaščiti v skladiščih in pri razdeljevanju zaščitne opreme, Karitas in Rdečemu križu pri dostavi hrane in varstvu otrok,« odgovarja Govekar. Ker je te dni skrb za duševno zdravje še posebej na preizkušnji, so v ZSKSS razvili spletno stran skavt-kako.si, na kateri so nasveti in vprašalnik za lažje prepoznavanje čustev, namenjena pa je vsem, ki iščejo pomoč, jim je težko ali samo iščejo nekaj zase.

Kupi v trgovini

Beseda za na pot
Duhovnost
7,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh