Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

SŠK: »V procesu Rupnikove inkardinacije v Škofijo Koper SŠK ni sodelovala«

Za vas piše:
Spletno uredništvo
Objava: 27. 10. 2023 / 14:34
Oznake: Papež, Škof
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 27.10.2023 / 14:59
Ustavi predvajanje Nalaganje
SŠK: »V procesu Rupnikove inkardinacije v Škofijo Koper SŠK ni sodelovala«
Novomeški škof in predsednik SŠK Andrej Saje. FOTO: Tatjana Splichal

SŠK: »V procesu Rupnikove inkardinacije v Škofijo Koper SŠK ni sodelovala«

Na novico o inkardinaciji nekdanjega jezuita Marka Ivana Rupnika se je s posebno izjavo odzvalo tudi vodstvo Slovenske škofovske konference (SŠK), ki med drugim poudarja: »V procesu Rupnikove inkardinacije v Škofijo Koper SŠK ni sodelovala.«

Pod izjavo, ki jo objavljamo v celoti, se je podpisal novomeški škof in predsednik SŠK dr. Andrej Saje.


V javnosti v teh dneh odmeva novica o inkardinaciji nekdanjega jezuita Marka Ivana Rupnika v Škofijo Koper. Številni posamezniki in skupine sprašujejo za stališče Slovensko škofovsko konferenco (SŠK).

V procesu Rupnikove inkardinacije v Škofijo Koper SŠK ni sodelovala. Vsak škof je glede tega avtonomen in samostojen, zato tudi ni dolžan o tem obveščati SŠK. Sicer pa je znano, da je SŠK potem, ko so jezuitski predstojniki potrdili verodostojnost raznovrstnih zlorab, glede primera Rupnik sprejela stališče že 21. decembra 2022.

V Pismu Božjemu ljudstvu XVI. rednega generalnega zasedanja škofovske sinode z dne 25. oktobra 2023 so škofje, zbrani z vsega sveta, skupaj s papežem Frančiškom zapisali: »Predvsem pa je Cerkev našega časa dolžna v duhu spreobrnjenja prisluhniti tistim, ki so bili žrtve zlorab s strani članov cerkvenega telesa, in se konkretno in strukturno zavezati, da se to ne bo ponovilo.« V tem duhu še naprej velja zavezanost Cerkve za večjo transparentnost in ničelno toleranco do fizičnega, spolnega, psihičnega in duhovnega nasilja.

V letošnjem letu je bil Marko Ivan Rupnik odslovljen iz jezuitskega reda. Takšen skrajen ukrep v cerkvenopravnem smislu ne more biti razumljen drugače kot kazenska sankcija za huda, nedopustna dejanja. Papež Frančišek je 27. oktobra 2023 Dikasterij za nauk vere tudi zaprosil, naj primer pregleda, in se odločil, da odpravi zastaralni rok ter s tem omogoči preiskavo.

Škofje smo na strani žrtev, da bodo slišane in da pridejo do pravice. Odgovorni v Cerkvi bomo spremljali dogajanje v naših cerkvenih skupnostih, da v prihodnje do zlorab avtoritete s strani oseb, ki imajo v Cerkvi kakršno koli vodstveno vlogo, ne bi prihajalo. V tem smislu so v teku priprave na vzpostavitev nove strukture za pomoč in preventivo. Spoznanje zelo bolečih odkritij naj bo priložnost za očiščenje in prenovo Cerkve.

Ljubljana, Novo mesto, 27. 10. 2023

Msgr. dr. Andrej Saje,

novomeški škof in predsednik SŠK

Kupi v trgovini

Spolnost - cerkvena zadrega?
Družbena vprašanja
12,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh