Ministrstvo za kulturo krči socialno varnost verskih delavcev, SŠK temu nasprotuje
Ministrstvo za kulturo krči socialno varnost verskih delavcev, SŠK temu nasprotuje
Ministrstvo za kulturo je 10. marca dalo v javno obravnavo predlog Zakona o spremembi Zakona o verski svobodi, v katerem želi navidezno zvišati prispevke za socialno varnost za verske uslužbence z 48 na 60 % od povprečne slovenske plače. S tem bi posledično razveljavili vladno uredbo, s katero je bila določena socialna pomoč za plačilo prispevkov za socialno varstvo v višini 100 % od povprečne slovenske plače. Gre za prispevke za socialno varnost za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter za obvezno zdravstveno zavarovanje verskih uslužbencev.
Ministrstvo je predlog pripravilo brez dialoga z verskimi skupnostmi
Kot so zapisali v sporočilu za javnost, Slovenska škofovska konferenca (SŠK) omenjeni spremembi Zakona o verski svobodi nasprotuje, saj je Ministrstvo za kulturo pripravilo predlog brez predhodnega socialnega dialoga z verskimi skupnostmi in ker se s tem predlogom za vsaj 40 % zmanjšati pridobljene socialne pravice verskih delavcev. Prepričani so, da z vidika slovenskega ustavnopravnega reda tovrstna sprememba omenjenega zakona ni potrebna. Prav tako SŠK poudarja, da vse do javne obravnave predloga Ministrstvo za kulturo ni vodilo nobenega dialoga z verskimi skupnostmi, zaradi česar jih skrbi, da država ne upošteva 14. člena sporazuma s Svetim sedežem, ki pravi, da bi bosta Republika Slovenija in Sveti sedež prizadevala obravnavati vsa odprta vprašanja z namenom njihove sporazumne rešitve. "SŠK pričakuje, da dialog o odprtih vprašanjih poteka redno in v dobri veri," so zapisali.
SŠK je v okviru javne razprave na Ministrstvo za kulturo posredovala svoje stališče ter v njem predlagala čimprejšnje srečanje predsednika SŠK z ministrico za kulturo.