»Srečujemo se, da ne bomo nikoli osamljeni«
»Srečujemo se, da ne bomo nikoli osamljeni«
Zelemenjava je eden od priložnostnih dogodkov Škofijske karitas Novo mesto, ki ga želijo ponoviti v spomladanskem času. FOTO: Tatjana Splichal
Škofijska karitas (ŠK) Novo mesto sodeluje v projektu Zdravje, zato si zavestno prizadeva spodbujati zdrav način življenja. V okviru tega projekta so v sredo, 7. oktobra, dopoldne zaradi deževnega dne v prostorih ŠK Novo mesto prvič pripravili zanimiv dogodek, t. i. zelemenjavo, ki so jo prvotno načrtovali na dvorišču. »Zelemenjava je priložnost za menjavo pridelkov iz naših vrtov, dogodek pa temelji na druženju in prostovoljnem delu posameznikov in širše skupnosti,« povzame prvo srečanje Andreja Gril Lunder, strokovna sodelavka in koordinatorka programov ŠK Novo mesto. »Zelenjava je razlog, da se srečamo, dogodek pa spodbuja druženje, solidarnost, dobrosrčnost, samooskrbo in spoštovanje do dela naših rok.«
»Zelemenjava je priložnost za menjavo pridelkov iz naših vrtov, dogodek pa temelji na druženju in prostovoljnem delu posameznikov in širše skupnosti.« FOTO: Tatjana Splichal
Zelemenjava je eden od priložnostnih dogodkov ŠK Novo mesto, ki ga želijo ponoviti v spomladanskem času, ko si bodo lahko izmenjali tudi sadike in jih posadili na svojih gredicah. Zanimivo je, da se blago menja za blago ali pa si med sabo podarijo pridelke ali izdelke, dobrine pa so v zameno za druženje ponudili tudi tistim, ki še nimajo svojih pridelkov. V skrbi, da ne bi šlo kaj od podarjenih pridelkov in izdelkov v nič, so dobrine, ki so ostale, namenili prejemnikom hrane in jim s tem popestrili pripravo obroka iz domače zelenjave.
Blago se menja za blago ali pa si med sabo podarijo pridelke ali izdelke. FOTO: Tatjana Splichal
Nad prvo zelemenjavo so bili udeleženci navdušeni, kar najlepše povejo kar sami: »Na škofiji imamo velik vrt in smo se odločili, da bomo tako pomagali,« navdušeno pove kuharica na novomeški škofiji. Prostovoljec Karitas pa doda: »Imam velik vrt, pridelam veliko in potem razdajam. Na prvem srečanju želimo zelenjavo ponuditi tudi tistim, ki prejemajo našo pomoč, dogodek pa je lepa priložnost za druženje.«
Nad prvo zelemenjavo so bili udeleženci navdušeni. FOTO: Tatjana Splichal
Priložnost za srečanje in druženje
V okviru ŠK Novo mesto imajo prostor, ki se imenuje dnevna soba, v njem pa pripravljajo različne delavnice. Teden začnejo z delavnico Ponedeljek za dober začetek. V njej prepletajo plesno-gibalno delavnico z uporabno angleščino, stopnjo pa prilagodijo uporabnikom. V četrtek dopoldne imajo delavnico z Marjanom, ki je namenjena spontanim pogovorom in bi jo lahko poimenovali debatni krožek. Veseli petek pa je delavnica, namenjena ročnim spretnostim, predvsem recikliranju materialov, ki bi jih sicer vrgli v smeti, a jih uporabijo. Poleg rednih tedenskih ponudb načrtujejo konec oktobra pripravo aranžmajev za grobove za vse svete, v novembru izdelovanje adventnih venčkov, kasneje pa izdelovanje voščilnic za božič, novo leto, veliko noč. »Namen naših delavnic v okviru projekta 'dnevna soba' ni tečajna oblika, ampak srečanje in druženje,« na kratko pojasni Andreja, zakaj so delavnice enodnevne.
Dogodek so prvotno načrtovali na dvorišču Škofijske karitas Novo mesto. FOTO: Tatjana Splichal
»Delavnice so brezplačne, Karitas poskrbi tudi za materiale, naša želja pa je, da ljudje ne bi trpeli zaradi osamljenosti.«