Vatikan: splošne avdience odslej tudi v kitajščini [VIDEO]
Vatikan: splošne avdience odslej tudi v kitajščini [VIDEO]
Doslej so bile vsebine njegovih katehez posredovane v osmih jezikih: italijanskem, angleškem, francoskem, nemškem, španskem, portugalskem, poljskem in arabskem. Ob začetku novega cerkvenega leta se seznamu pridružuje kitajščina.
»Prihodnji teden, z adventom, bomo tudi tukaj javno prebirali prevod v kitajski jezik,« je napovedal sveti oče. Kot piše spletni portal Vatican News, je to novo znamenje približevanja Kitajski. Besedila v različnih jezikih berejo zaposleni v vatikanskem državnem tajništvu ali v vatikanskih medijih.
Kateheza: naj pričevanje o »veselju evangelija« prinese mir in upanje
V katehezi je papež nadaljeval svoje premišljevanje o Svetem Duhu v življenju Cerkve: danes je bil na vrsti dar duhovnega veselja, ki je eden od sadov Svetega Duha. Po papeževih besedah nam Duh v nasprotju s kratkotrajnimi posvetnimi radostmi podarja globoko in trajno veselje, ki se rojeva iz njegove navzočnosti v naših srcih in nas navdihuje, da to veselje delimo z drugimi.
Sadovi Duha so rezultat našega sodelovanja med milostjo in svobodo, saj izražajo ustvarjalnost vsake osebe, kjer »vera deluje z ljubeznijo« na edinstven in radosten način. Čeprav imamo vsi posebne darove, moramo biti vsi brez razlike, je poudaril papež, vedno »človekoljubni, potrpežljivi, ponižni delavci za mir«.
Deljeno veselje se množi
Veselje, ki je sad Duha, nam daje občutek polnosti in izpolnjenosti, zaradi katerega si človek želi, da bi trajalo večno, je pojasnil papež. Ob tem je spomnil na besede sv. Avguština, namenjene Bogu: »Zase si nas ustvaril, Gospod, in nemirno je naše srce, dokler ne počije v tebi.«
Veselje evangelija, za razliko od katerega koli drugega veselja, se lahko obnavlja vsak dan in postane nalezljivo ...
»Veselje evangelija, za razliko od katerega koli drugega veselja, se lahko obnavlja vsak dan in postane nalezljivo,« je pojasnil papež, in zahvaljujoč temu nenehnemu srečevanju z Božjo ljubeznijo, »ki se razcveti v bogato prijateljstvo, smo osvobojeni svoje ozkosti in vase zagledanosti«. Tu najdemo »vir in navdih vseh naših prizadevanj za evangelizacijo«, saj je povsem naravno, da smo navdihnjeni in to veselje delimo z drugimi. Veselje, ki je sad Duha, ne zbledi in se »pomnoži, ko ga delimo z drugimi«.
Svetnik veselja, Filip Neri
Na koncu je papež spomnil na pričevanje sv. Filipa Nerija, ki je pred petimi stoletji živel v Rimu in je postal znan kot »prerok veselja«. Sv. Filip Neri je v svojem oratoriju revnim in zapuščenim otrokom govoril: »Otroci moji, bodite veseli; ne želim si zamere ali otožnosti; dovolj mi je, da ne grešite.« Njegovo veselje je bilo sad Svetega Duha, tako papež, in z veseljem je postal »pravi evangelizator«.
Veselje evangelija
Beseda evangelij pomeni veselo oznanilo, je na koncu spomnil Frančišek in vse spodbudil, naj si vzamemo k srcu spodbudo apostola Pavla vernikom Filipske cerkve: »Veselite se v Gospodu zmeraj; ponavljam vam, veselite se. Vaša dobrota bodi znana vsem ljudem. Gospod je blizu« (Flp 4,4-5).