Spletna predstavitev Drabosnjakovega Pasijona
Spletna predstavitev Drabosnjakovega Pasijona
Dogodek je leta 1990 močno javno odmeval, zato želijo pri Krščanski kulturni zvezi z digitalizacijo in spletno predstavitvijo obuditi spomin nanj. FOTO: KKZ
V soboto, 16. julija 1990, je bila na Kostanjah na avstrijskem Koroškem premiera Pasijona bukovnika Andreja Šusterja Drabosnjaka v organizaciji Krščanske kulturne zveze (KKZ) v sodelovanju s SPD Drabosnjak, ki so ji do konca meseca sledile še tri ponovitve.
Igralci in pevci iz Roža in z Gur
Nastopali so igralci in pevci iz Roža in z Gur, za režijo 220 let starega besedila je poskrbel Franci Končan, za sceno Saša Kump, za kostume Alenka Bartel, za glasbeno opremo Ivo Meša, za vokal je bil odgovoren Lajko Milisavljevič, za gib Marjan Sticker, za lekturo pa Tonej Sticker.
»Drama se konča z očiščenjem, s katarzo v nas samih, ki nam vsak dan znova ponuja meditiranje o grenkem trpljenju in smrti Jezusa Kristusa kot pripravo na veliko noč.« FOTO: KKZ
Kaseta, ki dokumentira Pasijon
KKZ je nato leta 1991 v sodelovanju z Mohorjevo založbo in firmo za filmsko produkcijo Artis izdala kaseto, ki dokumentira Drabosnjakov Pasijon, ki so ga domači igralci uprizorili pred skednjem Drabosnjakovega doma na Kostanjah.
Obuditi spomin na odmeven dogodek
Pasijon je po starem Drabosnjakovem rokopisu za predstavo priredila dr. Herta Lausegger, dramaturško pa ga je obdelal Marjan Belina. Dogodek je tedaj močno javno odmeval, zato želijo pri Krščanski kulturni zvezi z digitalizacijo in spletno predstavitvijo obuditi spomin nanj.
Na spletni strani KKZ in na YouTubu
Drabosnjakov Pasijon, »dramo o učlovečenem Božjem sinu, o njegovem trpljenju, ki je izraz njegove ljubezni do ljudi in vere v dobroto v ljudeh«, si bo mogoče na spletni strani Krščanske kulturne zveze (TUKAJ) in na YouTubu (TUKAJ) ogledati danes, na cvetno nedeljo, 28. marca 2021, ob 16. uri, nato bo viden še ves veliki teden.
Drama se konča z očiščenjem, s katarzo v nas vseh ...
Povabljeni k ogledu kar z besedami ljudskega dramatika, pesnika in bukovnika Andreja Šustra Drabosnjaka (1768–1825): »Drama se konča z očiščenjem, s katarzo v nas samih, ki nam vsak dan znova ponuja meditiranje o grenkem trpljenju in smrti Jezusa Kristusa kot pripravo na veliko noč.«