Sodelujte pri povečanju varnosti in zdravja pri delu
Sodelujte pri povečanju varnosti in zdravja pri delu
Mednarodni spominski dan na umrle delavce
Sindikalne organizacije po vsem svetu pa 28. aprila zaznamujejo tudi mednarodni spominski dan na delavce, ki so umrli ali se poškodovali na delovnem mestu. Mednarodna zveza sindikatov (ITUC) pa je današnji dan posvetila razmišljanju o odpravljanju izpostavljenosti nevarnim snovem na delovnem mestu. V zvezi menijo, da bi morali sindikati spregovoriti o nevarnostih, povezanih s kemikalijami, azbestom, virusom ebola in drugimi morebitnimi izpostavljenostmi nevarnim biološkim dejavnikom. Članek o nevarnih snoveh iz spletne enciklopedije OSHwiki opisuje, kako zagotoviti zaščito za vsakogar na delovnem mestu.
Delodajalec je dolžan zagotavljati varnost in zdravje delavcev pri delu, opozarja republiški inšpektorat za delo. Delavec pa mora spoštovati ukrepe, ki jih je sprejel delodajalec. Svoje delo mora opravljati s pazljivostjo in odgovornostjo, da s tem varuje sebe in sodelavce.
Vsak dan se v EU zgodi 11 delovnih nezgod s smrtnim izidom. Zaradi poklicne bolezni pa letno umre 159.000 ljudi, opozarja Zbornica varnosti in zdravja pri delu. Delodajalci so slovenskemu inšpektoratu za delo lani prijavili več kot 9300 nezgod, med katerimi je bilo 23 smrtnih, kar je največ v zadnjih štirih letih.
Na fotografiji sv. Jože Delavec, katerega god praznujemo 1. maja. Foto: Jože Potrpin
Vir: STA, spletna strana Evropske agencije za varnost in zdravje pri delu