Slovesna sveta maša ob obletnici posvetitve mariborske stolnice [FOTO]
Slovesna sveta maša ob obletnici posvetitve mariborske stolnice [FOTO]
Letos tako mineva 134 let, odkar je bila mariborska stolnica na novo posvečena. Posvetil jo je takratni škof Mihael Napotnik, ki je bil drugi naslednik blaženega škofa Antona Martina Slomška.
Cvikl v pridigi: Vsi smo enaki pred Božjimi očmi
Ob praznovanju obletnice posvetitve mariborske stolnice nas nagovarja pomen Cerkve, ne le kot sakralne zgradbe, temveč kot živih kamnov, ki jo sestavljamo vsi verniki. Nadškof Cvikl je ob tem dejal: »Kristus sam gradi svojo duhovno hišo, v kateri prebiva med nami. Ta hiša ni narejena iz materialnih kamnov, ampak iz živih kamnov, to smo mi.« Sveti Duh nas tako vodi, da skupaj rastemo kot občestvo, vsak s svojim prispevkom k skupnosti, in kot pravi Cvikl: »Prav vsi smo enaki pred Božjimi očmi.«
Sveti Duh je tisti, ki nam pomaga rasti kot občestvo, kot skupnost in kot Cerkev. (Alojzij Cvikl)
Smo živi kamni ali utrujeni verniki?
Ob obletnici posvetitve stolnice so bili zbrani povabljeni k razmisleku o svojem duhovnem življenju. Cvikl je dejal: »Ob tem se nam postavlja vprašanje, ali smo živi kamni ali pa smo utrujeni, naveličani ali celo pesimistični? Kristjan, ki se pusti voditi Svetemu Duhu, je živ in vesel.« Nadaljeval je, da je pomembno prizadevanje za duhovno rast, ne le v lastnem srcu, temveč tudi kot del skupnosti, ki skupaj gradi Božje kraljestvo.
Cerkev ni le prostor molitve
Ob tem je Cvikl izpostavil pomen skupnosti v življenju Cerkve. Poudaril je Jezusove besede: »Kjer sta dva ali trije zbrani v mojem imenu, tam sem jaz med njimi.« S tem je nakazal, da nas Jezus združuje v versko skupnost, kjer gradimo občestvo z Bogom in med seboj. Cerkev tako ni le prostor molitve, temveč svetišče, kjer odmeva Božja beseda in kjer se zbiramo kot Božje ljudstvo.
»Ta svetišča so obraz Cerkve, odraz našega ljudstva, povezani smo v veri in zakramentih,« je dejal in nadaljeval, da nas svetišča vabijo, da stopimo na poti, ki nas vodijo k Bogu. Ob prazniku posvetitve stolnice se je nadškof Cvikl zahvalil stolnemu župniku Danijelu Lasbaherju, ki skrbno in požrtvovalno vodi pastoralno življenje v stolnici. Zahvalil se je tudi vsem sodelavcem, ki sooblikujejo življenje v skupnosti, ter vsem navzočim, ki to cerkev doživljajo kot skupen dom.
Stolni župnik Danijel Lasbaher: Brez vas cerkev ne bi imela pravega življenja
»Naša stolnica je lepa. Nekateri kamni segajo celo v 12. stoletje. A vendarle so to zgolj kamni,« je dejal župnik Lasbaher in dodal, da brez ljudi, ki so »živi kamni«, cerkev ne bi imela pravega življenja. S tem je spomnil na vlogo vsakega posameznika v gradnji duhovnega občestva. Zahvalil se je tudi vsem, ki so sodelovali pri bogoslužju, od sobratov duhovnikov, svečarjev, ministrantov, do pevcev in organista, ter povabil vse, da še naprej skupaj ustvarjajo živo cerkev.
Po sveti maši je sledilo skupno druženje na dvorišču stolnega župnišča.