Slovenski zunanji minister na obisku v Vatikanu
Slovenski zunanji minister na obisku v Vatikanu
Slovenski minister za zunanje zadeve Karl Erjavec je bil včeraj na delovnem obisku v Vatikanu, kjer ga je sprejel tajnik Svetega sedeža za odnose z državami, nadškof Paul Richard Gallagher. Sogovornika sta se pogovarjala o dvostranskih odnosih med Slovenijo in Svetim sedežem, ki ju povezujejo prijateljski odnosi in reden dialog. Kot so še sporočili iz ministrstva za zunanje zadeve, se je minister Erjavec Gallagherju zahvalil za priznanje slovenske samostojnosti pred 25 leti in potrdil interes Slovenije za nadaljevanje rednega dialoga s Svetim sedežem o različnih mednarodnih vprašanjih.
Galagher in Erjavec sta se pogovarjala tudi o mednarodnih migracijah, pri čemer je bilo poudarjeno, da se Slovenija dejavno vključuje v prizadevanja mednarodne skupnosti za celostno ureditev tega vprašanja. V ospredju vseh prizadevanj mora biti preprečevanje tragedij migrantov ter ustrezno naslavljanje vzrokov za migracije. Izmenjala sta tudi stališča glede dogajanja na širšem območju Zahodnega Balkana, kjer sta se sogovornika strinjala o zapletenosti razmer v teh državah, nujnosti reform in ohranjanju evropske perspektive. Dotaknila sta se odnosov Evropske zveze s Turčijo in poudarila pomen dialoga.
Pogovori so bili osredinjeni tudi na jug Sredozemlja, kjer se območje sooča z izzivi, ki neposredno vplivajo na varnost v Evropi. Sogovornika sta se strinjala, da se mora mednarodna skupnost še naprej posvečati najbolj perečim vprašanjem, kot so Sirija, Libija, Iraka ter bližnjevzhodni mirovni proces. Zavzela sta se za odločnejša prizadevanja pri odpravi sporov in iskanju političnih rešitev.
Sogovornika sta se dotaknila tudi razmer v Afriki, demokracije, oboroženih medetničnih sporov, potrebe po več delovnih mestih za mlade in nevarnosti lakote. Minister Erjavec je nadškofa Gallagherja seznanil s stanjem arbitražnega procesa in izrazil pričakovanje, da bo Sveti sedež tudi v prihodnje podpiral tak način reševanja dvostranskih vprašanj, ko se države ne morejo sporazumeti same.
Foto: splet