Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Škofje pred tednom in pohodom za življenje: Življenje je dar

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 30. 09. 2022 / 19:00
Oznake: Slovenija, Starši, Škof
Čas branja: 6 minut
Nazadnje Posodobljeno: 01.10.2022 / 08:52
Ustavi predvajanje Nalaganje
Škofje pred tednom in pohodom za življenje: Življenje je dar
Novo življenje - razlog za veselje. FOTO: Tatjana Splichal

Škofje pred tednom in pohodom za življenje: Življenje je dar

Pred nami je oktober, v katerega bomo med drugim vstopili s tednom za življenje, katerega geslo je »Ne zavrzi življenja«. V tem duhu bo potekal tudi Pohod za življenje, ki bo v soboto, 1. oktobra, od 9.30 naprej na Prešernovem trgu v Ljubljani.

Slovenski škofi ob tem nagovarjajo kristjane, da so zagovorniki življenja ter da se udeležijo katere izmed pobud, ki nas vabijo k spoštovanju vrednote življenja.

Zore: »Če bomo mi utihnili, bodo kamni vpili«

Ljubljanski nadškof Stanislav Zore pravi, da bomo ves oktober z rožnim vencem premišljevali o Jezusovem in Marijinem življenju in se navdihovali, kako naj mi izpolnimo Božjo voljo. »Ob tem vas vabim, da se vsak osebno odloči, da bo spoštoval življenje in da bo zagovornik življenja, vsakega življenja. V tem tednu bomo tudi povabljeni k različnim pobudam na različnih ravneh, ki nas bodo oblikovale v zagovornike življenja. Kolikor morete, se teh pobud udeležite,« poudarja Zore.

Ljubljanski nadškof Stanislav Zore. FOTO: Tatjana Splichal

Spodbudil je k udeležbi na Pohodu za življenje: »Če boste tam, boste povedali, da ljubite življenje in da vam je življenje sveto. Vsekakor v družinah, skupinah in širše oblikujte jasen odnos do življenje in pomagajte vsem organizatorjem, da bo vrednota življenja dobila varno mesto med nami in v našem narodu. Če bomo mi utihnili, bodo kamni vpili. Hvala vam, da ste se odločili za življenje in da pričujete za življenje.«

Cvikl: Čudež rojstva naj velja kot dobra novica za mater, očeta in vso družino

Mariborski nadškof Alojzij Cvikl na tem mestu poudarja, da zanikanje pravice do življenja od spočetja do naravne smrti v vseh družbah povzroči prave katastrofe. »Pohod za življenje zato prinaša pomembno sporočilo, ker opozarja na vrednost življenja v vsakem trenutku in v vsaki njegovi obliki, s posebnim poudarkom `na zaščiti ranljivih skupin´, kot večkrat poudarja papež Frančišek.« Kot dodaja, se bodo ob pohodu zagotovo pojavili poskusi manipulacije sporočila prizadevati si za življenje. Vendar ta Pohod za življenje ni usmerjen proti nikomur. V tej zvezi spomnim na besede papeža Frančiška, da je »pravica do življenja nedolžnega otroka tako velika, da nimamo pravice sprejemati odločitve o tem življenju« (Radost ljubezni, tč. 83).

Mariborski nadškof Alojzij Cvikl. FOTO: Tatjana Splichal

Kot izpostavlja Cvikl, je Slovenija moderna država, ki trdno zagovarja stališče, da je dolžnost vsake družbe, da na svojem ozemlju spoštuje in varuje življenje, kar še posebej velja za življenje otroka v materinem telesu. »Ustvarjati moramo okolje in družbo, kjer bo čudež rojstva veljal kot dobra novica za mater, očeta, družino, stare starše, za vse ljudi. Pohod za življenje želi v vseh nas prebuditi veselje do vsakega človeškega življenja. Ščititi človeka in njegovo življenje na vsakem koraku pomeni zavzemati se za to, kar je sveto, Božje je in zato zagotovilo prave prihodnosti posameznika in vsake skupnosti.«

Bizjak: Splav je prevara in zabloda

Koprski škof Jurij Bizjak meni, da je splav velika prevara in kruta zabloda, povzročitelj premnogih ruševin in razvalin. »Splav pustoši in mori, jemlje veselje do življenja in ugaša svetlobo v očeh, odpihuje žar z obraza in toplino iz srca. To je izpoved žene, ki je naredila splav: 'Otrok, ki sem ga splavila, vpije stokrat bolj kot vsi, ki sem jih rodila!' Velika prevara pa je v tem, da so vsi za to in da vsi to delajo, da se vsi s tem strinjajo in da vsi to zagovarjajo!

Koprski škof Jurij Bizjak. FOTO: Tatjana Splichal

Demokracija stoji na načelu, da ima večina vedno prav! In kdo sem jaz, da bi se upirala? – Sklepanje je na videz razumno in utemeljeno, v resnici pa je brez podlage in popolnoma zgrešeno. Če ne gre za človeka, zakaj ga hočeš ubiti, in če gre za človeka, s kakšno pravico ga ubijaš? Dejstvo, da večina nekaj podpira, ni nikakršno jamstvo, da je takšno ravnanje dobro in pravično. Nasprotno, Mojzes opominja in ukazuje: 'Ne vleci z večino, da bi delal hudo, in v pravdi ne pričaj z večino, da bi zatrl pravico!' (2 Mz 23,2).«

Življenje je dar, ki ga prejmemo, ko se dajemo

Celjski škof Maksimilijan Matjaž ob začetku tedna za življenje razmišlja, da je treba danes spet več govoriti »o tem največjem, najlepšem in najdragocenejšem, a zato krhkem in ranljivem daru. Ker nam je življenje podarjeno, ga lahko zgolj sprejmemo in negujemo, ga občudujemo in varujemo, ne moremo pa z njim trgovati in nad njim gospodariti.

To je osnovna zakonitost življenja. Vsak človek se te zakonitosti uči, ne gre drugače, ker je življenje skupno vsem ljudem. Se pa vse od začetka življenja v življenje zaletava smrt, ki ga hoče ustaviti, omrežiti ali vsaj za trenutek omamiti s prevaro, da življenje izvira iz človeka in ima zato človek pravico nad njim, lahko z njim razpolaga in nad njim gospodari. A samo za trenutek se lahko človek predaja tej omami.«

Celjski škof Maksimilijan Matjaž. FOTO: Tatjana Splichal

»Življenje se namreč zaduši, če se ne pretaka, odmre, če se ustavi pri sebi,« je podčrtal škof Matjaž in poudaril, da življenje ne služi, če se ne daje. »Samo, če se daje, če se daruje, izroča svobodno - iz ljubezni, samo takrat živi. Življenje je enako ljubezen. Ne plehki egoizem in zagledanost vase, ampak ljubezen, ki je »dobrotljiva, ki ne zavida, se ne ponaša, se ne napihuje, ne sramoti, ne išče svojega, se ne pusti razdražiti, ne misli hudega, se ne veseli krivice, veseli pa se resnice, vse oprosti, vse veruje, vse upa, vse prenese«. Takšna ljubezen – življenje, nikoli ne mine. Temu smo priča vedno, ko se srečamo z resničnim življenjem – s srečo, zadovoljstvom, hvaležnostjo in izpolnitvijo, ki je niti smrt ne ustavi.«

Po njegovih besedah imamo »kristjani imamo veliko in edinstveno nalogo v naši družbi, da pričujemo o veličini, lepoti in izvoru tega življenja. Po krstu smo v to naravno življenje sprejeli še Božje. Tega pa ne more ustaviti niti smrt in ne sovraštvo, kaj šele hudobija in nevednost človeške zaslepljenosti. To življenje prepoznava Božjega otroka in Božji dar v vsakem živem bitju, v vsakem človeku, zato lahko iz nasprotnikom dela sopotnike, iz tujcev brate in sestre, iz sporov in bojev polja rasti novega življenja,« je zapisal škof Matjaž in zaključil: »Vstopimo pogumno v življenje z Življenjem. »Jaz sem z vami vse dni, do dopolnitve sveta!«

Nalaganje
Nazaj na vrh