Slovenski rokopis iz Škofič
Slovenski rokopis iz Škofič
Leta 2016 je arhiv krške škofije v Celovcu prejel daljši slovenski rokopis iz Škofič, ki so ga našli pri šolskih sestrah iz Šentpetra pri Šentjakobu v Rožu. Po obliki zapisa, času nastanka in rabi sodi med t.i. bukovniška besedila, po vsebini pa v nabožno ljudsko slovstvo. Gre za koroško redakcijo nemške predloge izvlečka dela vidkinje Marije iz Agrede Mystica Ciudad de Dios, ki je prvič izšla leta 1739. V obširnem delu opisuje življenje Jezusa in Marije, vse od Marijinega spočetja do njenega kronanja v nebesih.
Knjigo, ki je bila zaradi pogoste uporabe in starosti poškodovana so restavrirali in konservirali v Centru za restavriranje in konserviranje Arhiva Republike Slovenije. Pri zahtevnem konservatorsko-restavratorskem delu so sodelovali različni strokovnjaki.
Celotno delo so danes na tiskovni konferenci v Arhivu Slovenije predstavili slovenski zgodovinar in narodnostni delavec na avstrijskem Koroškem Teodor Domej, ravnatelj Škofijskega arhiva v Celovcu Peter Tropper, literarna zgodovinarka in dialektologinja Andrejka Žejn iz Inštituta za slovensko literaturo in literarne vede ZRC SAZU in vodja Centra za restavriranje in konserviranje Arhiva Republike Slovenije Lucija Planinc. Rokopis so po predstavitvi dela vrnili ravnatelju škofijskega arhiva v Celovcu.
Več o zanimivem restavratorskem delu najobširnejšega rokopisa iz tega časa pa v eni od prihodnjih številk Družine.
Foto: Tatjana Splichal