Slovenski rojaki v Clevelandu praznovali Prešernov dan [VIDEO]
Slovenski rojaki v Clevelandu praznovali Prešernov dan [VIDEO]
Dogodek sta organizirala Clevelandsko Kurentovanje in Generalni konzulat Republike Slovenije v Clevelandu, potekal pa je v župnijski dvorani cerkve Marije Vnebovzete v Collinwoodu.
Prireditev sta vodila Joe Valencic in dr. Luka Zibelnik, na njem pa so nastopali skupina klarinetistov CLARI-TON (Martin Marsic, John Nemec, Tony Hocevar), slovenska igralka Gaja Višnar, dr. Timothy Pogacar, učenci slovenske šole pri Sv. Mariji, ki jih je pri petju spremljal Ed Ferrazzoli, ter igralca Isabelle Kralj in Mark Anderson, so sporočili z Generalnega konzulata RS v Clevelandu.
V spodnjem videu je na voljo celotna prireditev (od približno 29. minute dalje).
Odprtost, razumevanje, solidarnost
Generalna konzulka Slovenije v Clevelandu Alenka Jerak, ki je zbrane v župnijski dvorani nagovorila z naslednjimi besedami: »Kultura smo mi sami. Je odsev tega, kako živimo, pozdravljamo, se obnašamo, razmišljamo, govorimo in pišemo. Tudi to, da smo odprti, razumevajoči in solidarni do tistih, ki jim je življenje manj naklonjeno ter da spoštujemo morebitno drugačnost. Da, tudi to je kultura, tista srčna, ki jo nosi vsak v sebi ali pač ne.«
Brez kulture ne bi obstali kot narod
Slovenci imamo po njenih besedah tehten razlog za praznovanje. »Kot majhen narod v težkih časih burne evropske zgodovine brez kulture ne bi preživeli in ne bi obstali kot narod. Z njo smo ohranjali slovensko besedo, ples in navade, krepili narodno identiteto in samozavest ter si pred malo več kot 30 leti izborili svojo svobodo, zato je prav, da ta praznik praznujemo kot državni praznik.«
Kljub oddaljenosti smo Slovenci
Ob tem je izrazila veselje in ponos, da so sobotne učilnice vseh treh slovenskih šol v ZDA še vedno polne otroškega smeha, slovenskega jezika in pesmi »in da imamo vedno več rojakov srednje generacije, ki se z navdušenjem podajajo v iskanje korenin svojih prednikov in se učijo slovenščine. krepitev stikov z domovino svojih staršev ali starih staršev. S tem ne le ohranjamo jezik in kulturo, ampak tudi odpiramo možnosti za krepitev stikov z domovino svojih staršev ali starih staršev. Kljub geografski oddaljenosti Slovenije se moramo zavedati, da smo vsi Slovenci isti narod,« je poudarila Jerakova.