Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Slovenski bolniki v Lurdu obhajali mašo v tamkajšnji kapeli sv. Jožefa

Za vas piše:
Spletno uredništvo
Objava: 30. 07. 2024 / 07:25
Oznake: Roman, Bolniki
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.07.2024 / 15:21
Ustavi predvajanje Nalaganje
Slovenski bolniki v Lurdu obhajali mašo v tamkajšnji kapeli sv. Jožefa
V Lurdu je približno 50 romarjev iz vseh slovenskih škofij. FOTO: Osebni arhiv škofa Jamnika

Slovenski bolniki v Lurdu obhajali mašo v tamkajšnji kapeli sv. Jožefa

Bolniki, ki konec julija preživljajo na romanju v Lurdu, so imeli včeraj mašo v kapeli sv. Jožefa, skupaj so molili tudi križev pot, danes zgodaj zjutraj pa so imeli mašo pred votlino prikazovanj.

»Skrbno vodstvo lurškega kaplana Mira Šlibarja, pomoč stalnega diakona Branka Nimca in medsebojna pomoč. Vse to naše romarje povezuje v eno družino in vedno bolj čutimo, da čim bolj imamo radi Boga, tem bolj smo tudi povezani med seboj v bratsko skupnost,« iz Lurda sporoča ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik, ki letos spremlja slovenske romarje.

'Pojdite in povejte duhovnikom, naj ljudje prihajajo semkaj v procesiji in postavijo kapelo.' To sporočilo, ki ga je Bernardka prejela od 'lepe Gospe' pri prikazanju 2. marca 1858, že 166 let vabi romarje, ki neprekinjeno prihajajo k votlini Massabielle, da bi prisluhnili sporočilu spreobrnjenja in upanja, je pri maši spomnil škof Jamnik.

FOTO: Osebni arhiv škofa Jamnika

Lepa Gospa Bernardki razodene svoje ime: 'Brezmadežno spočetje sem'. »Marija je tista žena naše zemlje, ki se je povsem izročila Bogu in od njega prejela posebno pravico, da je njegovemu večnemu Sinu podarila človeško življenje. 'Dekla sem Gospodova, zgodi se mi po tvoji besedi' ( Lk 1,38). »Marija je poveličana lepota, podoba novega človeštva. Ko se Marija pokaže v svoji popolni odvisnosti od Boga, v resnici izraža svojo popolno svobodo, ki je utemeljena v tem, da povsem spozna svoje dostojanstvo. Ta milostni dar se tiče tudi nas, ker nam kaže naše dostojanstvo. Zaznamovani smo sicer z grehom, a rešeni v upanju, ki nam dovoljuje, da se posvečamo vsakdanjemu življenju. Popolna izročitev Bogu pomeni najti resnično svobodo. Ko se namreč človek obrne k Bogu, postane zares človek. Najde svojo prvotno poklicanost kot oseba, ki je ustvarjena po Božji podobi.«

FOTO: Osebni arhiv škofa Jamnika

Kot poudarja škof Jamnik, je Lurd kraj srečanja z Bogom v molitvi, je kraj služenja bratom in sestram, zlasti s sprejemanjem bolnih, ubogih in trpečih. »Na tem kraju prihaja Marija k nam kot Mati, ki je vedno pozorna na stiske svojih otrok. V luči, ki odseva iz njenega pogleda, preseva Božje usmiljenje. Naj se vseh nas dotakne njen pogled, ki nam govori, da nas Bog vse ljubi in nas nikoli ne zapusti.«

FOTO: Osebni arhiv škofa Jamnika

Marija v Lurdu nas po Jamnikovih besedah vabi, naj ima globoka in ponižna ter zaupna in stanovitna molitev osrednje mesto v našem krščanskem življenju. »Na poteh našega življenja, kjer se srečujemo s temo in sencami, je Marija luč upanja, ki nas razsvetljuje in nam kaže smer na naših poteh. S svojo privolitvijo, z velikodušno podaritvijo same sebe je Marija odprla Bogu vrata našega sveta in naše zgodovine. Nismo ujetniki usode, poklicani smo, da v svoji svobodi in iskanjih, tako kot Marija, prisluhnemo angelu, prisluhnemo šepetanju Svetega Duha, ki nam podarja modrost, pogum in moč za nase odločitve za dobro in lepo.«

Lurd ponoči. FOTO: Osebni arhiv škofa Jamnika

Še nekaj utrinkov z današnje jutranje maše v lurški votlini pa si lahko ogledate v naslednjih fotografijah.




Nalaganje
Nazaj na vrh