Slovenska novinarka prejela evropsko nagrado
Slovenska novinarka prejela evropsko nagrado
Renata Dacinger med najboljšimi evropskimi znanstvenimi novinarji
Združenje britanskih znanstvenih novinarjev (ABSW) je v torek, 2. julija, na svetovni konferenci nagradilo znanstveno novinarko Renato Dacinger, urednico in voditeljico oddaje Ugriznimo znanost. Nagrado je prejela kategoriji TV/video.
Mednarodna komisija je pohvalila njeno prezenco pri vodenju oddaje, ustvarjalnost in občutek za podrobnosti, dodali so še, da je poleg vodenja oddaje tudi njena urednica, zanjo izbira goste in teme, pripravlja scenarije in drugo. Za nagrado jo je predlagala Balkanska mreža znanstvenih novinarjev, za kar jim je Renata Dacinger seveda »zelo hvaležna in zdaj zelo vesela nagrade«.
Hkrati pa dodala, da nagrada ni le njena, ampak od vseh njenih sodelavcev pri oddaji Ugriznimo znanost, »saj na televiziji posameznik ne more ničesar narediti sam«.
Congratulations to winners of 2019 European Science Journalist of the Year. Print/online @SciTech_Cat @WiredUK @alison_c_abbott @nature TV/Video @RDacinger @Balkan_Science @RTV_Slovenija Multimedia/New formats @jsauras Radio/Podcasts Lydia Ben Ytzhak @AJSPI @franceculture pic.twitter.com/73G1GeWpnb
— ABSW (@absw) 2 July 2019
Od prvih poskusov doma do oddaj o znanosti
Ko govorimo o novinarjih, ne pomislimo takoj na znanstvene novinarje. Vendar ni naključje, da se je prejemnica nagrade lotila prav tega področja. »Znanost me je zanimala že v mladih letih,« nam je povedala. »Spomnim se kemije v osnovni šoli in svojih poskusov doma, ko sem v vodo raztopila ogromne količine en dan sladkorja, drugi dan soli in potem v raztopino namočila nitko, da se je okoli nje naredil kristal. Pravzaprav se ne spomnim, če mi je res uspelo. (smeh) Spomnim se svoje želje, da bi izdelala mlin na vodo, pa sončno uro na našem domačem dvorišču. Študij me je zanesel v družboslovne vede. Potem je splet dogajanja pripeljal do tega, da sem v službi začela delati oddaje o znanosti in še kar ostajam na tem področju, ker mi je zelo všeč. Res delam to z veseljem in se učim vedno novih vsebin.«
Znanstvene teme približuje širšemu občinstvu
Namen znanstvenega novinarja je približati zapletene znanstvene teme širšemu občinstvu in tudi prikazati znanstvene dosežke, ki pa jih je treba predstaviti s pomočjo širšega konteksta, je razkrila Renata Dacinger.
Da znanost še zdaleč ni domena moških, potrjuje to, da sta bila na Svetovni konferenci znanstvenih novinarjev enakomerno zastopana oba spola. Tako za vse velja, da »je težko biti dober na svojem področju in da se je potrebno truditi«, poudarja radovedna novinarka, ki jo zanimajo zelo različne teme, kot pravi sama, »tudi tiste, ki jih sploh ne razumem. In to še mene včasih zelo preseneti!«
O znanosti se pogovarja tudi s svojima otrokoma
Renata Dacinger je tudi mati 11-letne Mile in 9-letnega Arneta. Tudi onadva že kažeta simpatije do znanosti. »Ne vem pa, ali zaradi mene ali tega, kar jih učijo v šoli. Res mislim, da je znanost zanimiva in otroka mi potrjujeta, ko kdaj klepetamo o mojem delu. Ampak kot pri vsaki stvari, na pravi način. Kaj pa je pravi način, ostaja najpomembnejše vprašanje mojega dela, ki se ga s sodelavci lotevamo vsak teden znova. In ko nam uspe, nam prav zaradi tega, ker celotna ekipa z veseljem ustvarja to oddajo.«
Več kot 330 oddaj
Od 6. aprila 2010 je ekipa izobraževalnega programa pripravila že 334 oddaj Ugriznimo znanost, koncept in naslov zanjo sta si izmislila Renata Dacinger in režiser Aleš Žemlja.
Pri oddaji sodelujejo z najpomembnejšimi slovenskimi institucijami in strokovnjaki z različnih področij. Obravnavajo tudi zelo težke znanstvene teme, a ne brez smisla za humor, za lažje razumevanje pa poskrbi tudi dobra grafična predstavitev, včasih kar v obliki risank grafičnega oblikovalca oddaje Blaža Zajca. Zato je krog gledalcev oddaje Ugriznimo znanost širok, pogovor o znanosti pa se tudi po koncu snemanja ne konča. Renato Dacinger namreč ljudje pogosto sprašujejo za npr. razlago kakšnega pojava, rešitev matematičnih ugank ipd.
Ali sama rešuje uganke?
»Posebno ob kakem pivu pogosto nanese na to. In takrat pravzaprav vidim, kako je znanost področje, ki zanima veliko ljudi,« navdušeno odgovarja voditeljica. Seveda mnoge zanima, ali uganke reši sama. »V tako kratkem času jih najverjetneje ne bi mogla. Zato mi Uroš (Kuzman, op. a.) pošlje uganko že prej, jaz pa mu sporočim, kako bi reševala. Skupaj potem najdeva pot reševanja, ki gledalcu omogoča, da razume, kako se jo reši. Namen je namreč to, da jo lahko razumejo in ne, da je kateri koli od naju videti pameten.«
Oddajo Ugriznimo znanost lahko spremljate ob četrtkih ob 17.30 na TV SLO 1 in v arhivu MMC-ja.
Foto: Facebook