Slovenec sem – vloga duhovnikov in umetnikov v 30-letni zgodovini države
Slovenec sem – vloga duhovnikov in umetnikov v 30-letni zgodovini države
Knjiga Slovenec sem je nastala ob 30-letnici samostojnosti Slovenije na pobudo Kulturnega društva Mohorjan s Prevalj. »Skušali smo zajeti kar največ področij, na katerih sta se skozi stoletja postopoma krepili kulturna ustvarjalnost in pozneje tudi misel o državi na slovenskem narodnem ozemlju,« o namenu knjižne izdaje pravi njen urednik Aleš Maver.
Sedem poglavij, več avtorjev
Knjiga, pri kateri je sodelovalo več avtorjev, je razdeljena na sedem poglavij. Uvodno poglavje Premisleki o slovenskih pogledih na zgodovino in državnost je prispeval urednik dr. Aleš Maver, ki je tudi avtor zadnjega poglavja Vloga duhovnikov in Cerkve pri narodni uveljavitvi Slovencev in soavtor (z Matjažem Klemenčičem) poglavja Vloga Slovencev zunaj Slovenije pri slovenskem osamosvajanju. Urednik je izbral »temeljna besedila slovenstva«, skupaj z Lucijo Mirkac pa »slovensko domoljubno poezijo skozi stoletja«. Poglavje Slovensko slikarstvo in grafika kot pomemben del slovenske likovne kulture in umetnosti je napisal akademik dr. Andrej Jemec, akademik Lojze Lebič pa je svoj zapis naslovil Glasovi časov, o slovenski glasbeni ustvarjalnosti.
Aleš Maver: »To so gradniki slovenske državnosti«
»Bralec bo opazil, da je posebej natančno orisan razvoj glasbe na Slovenskem, kar je zasluga izjemnega poznavalca in skladatelja Lojzeta Lebiča. Posebno poglavje velja nadalje osrednjim zgodovinskim mejnikom, ki so se zasidrali v zgodovinski spomin Slovencev in prispevali gradnike za slovensko državnost. Izpod peresa Andreja Jemca prihaja pregledni prikaz slovenske likovne umetnosti. Matjaž Klemenčič je prispeval besedilo o kamenčkih, ki so jih v mozaik rojstva samostojne Slovenije prispevali Slovenci zunaj današnjih slovenskih meja. Glede na veliko vlogo krščanstva v slovenski zgodovini ne manjka niti kratek prispevek o pomenu duhovnikov za narodno uveljavitev Slovencev,« je vsebino knjige opisal urednik Maver.
Izbor domoljubne poezije
Urednik Maver je posebej izpostavil posebnost knjige, dva izbora besedil. »Prvi prinaša besedila, ki so se uveljavila kot najpomembnejši besedilni spomeniki slovenstva oziroma je v njih še posebej izraženo prizadevanje za ohranjanje in poživitev slovenske narodne samobitnosti, dopolnjuje pa jih posrečen izbor domoljubne poezije v slovenščini, ki ga je zasnovala mlada pesnica Lucija Mirkac in bo najbrž zbudil pozornost tudi pri širšem občinstvu.«
Knjiga ima 262 strani. Cena: 25 evrov, lahko jo naročite na naslovu: info@mohorjan.si ali na tel. številki 041 421 799. Izdajo knjige je podprla tudi JAK RS.
Jožko Kert: »Grozovita vojna v Ukrajini odseva pri umetnikih«
Na predstavitvi knjige so sodelovali urednik Maver in avtorji Andrej Jemec, Lojze Lebič in Lucija Mirkac. »Spregovorili so vsak o svojem področju prispevkov, pri tem pa se dotaknili tudi vojne v Ukrajini. Večer na Prevaljah je pokazal, kako ta grozovita vojna odseva pri umetnikih,« je za spletno stran Družine povedal Jožko Kert, nekdanji predsednik kulturnega društva Mohorjan Prevalje.