Slomškova nedelja v Celovcu v znamenju obletnic
Slomškova nedelja v Celovcu v znamenju obletnic
Obe slovesnosti, tako tisto pred 200 leti kot nedeljsko, ki je v celovško stolnico privabila domače vernike in več kot tisoč romarjev iz Slovenije, sta vodila škofa slovenskih korenin. Slomšku je podelil mašniško posvečenje škof Jakob Peregrin Pavlič, nedeljsko slovesnost Slomškove nedelje pa je vodil škof Jože Marketz.
Romali s priprošnjo Slomšku
Na praznovanje Slomškove nedelje v Celovcu se je večina romarjev podala z avtobusi, nekateri pa so del poti prehodili tudi peš. Kar nekaj avtobusov se je ustavilo pri Gospe Sveti in v »nekdanji« stolnici v Krki. Celjski škof Maksimilijan Matjaž je z romarji iz celjske škofije del poti od Žihpolja do Celovca prehodil peš. V Žihpolju je bil namreč rojen škof Pavlič, ki je Slomška posvetil.
Številne prošnje in zahvale so verniki zapisali v Marijinih svetiščih, jih izročali korak za korakom na pešpoti in v celovški stolnici.
Začetek slovesnosti z molitveno uro
Molitev in pesem, večino v slovenskem jeziku, sta napolnili celovško stolnico pred začetkom maše. Molivci in pevci so nizali prošnje in zahvale v molitveni venec skupaj s prošnjo za Slomškovo kanonizacijo. Stolnica je bila polna kot že dolgo ne. Molitveno uro je oblikovala slovenska župnija v Celovcu v sodelovanju s člani Živega rožnega venca. Za glasbo sta poleg ljudskega petja poskrbela Mladinski zbor Danica pod vodstvom Barbare Mistelbauer-Stern in Projektni zbor dvojezične Koroške pod vodstvom cerkvene glasbenice Veronike Karner, ki je mašo spremljala tudi na orglah.
Škof Marketz o pomenu Slomškovih mentorjev
Mašno slavje je v celovški stolnici vodil krški škof Jože Marketz. Ob njem so bili zbrani tako rekoč vsi slovenski škofje ordinariji na čelu s predsednikom Slovenske škofovske konference Andrejem Sajetom, postulator v Slomškovem procesu za kanonizacijo upokojeni nadškof Marjan Turnšek, upokojeni škof Stanislav Lipovšek in generalni vikar koprske škofije Slavko Rebec. Ob njih so bili ob oltarju navzoči duhovniki iz domače krške škofije in iz Slovenije, ki so poromali na slovesnost Slomškove nedelje.
Škof Marketz je v nagovoru poudaril pomen mentorstva in spremljanja pri razvoju duhovniškega poklica. Spomnil je na duhovnika Jakoba Prašnikarja, ki je odigral ključno vlogo pri osebnostnem oblikovanju Antona Martina Slomška, in na besede upokojenega nadškofa Franca Krambergerja, ki je dejal, da če ne bi bilo Jakoba Prašnikarja, ne bi imeli Slomška. Vse navzoče je škof Marketz vprašal, ali niso vsi zbrani v celovški stolnici poklicani k mentorstvu, posebej mladih. Ob tem je poudaril, da je najbolj učinkovit pristop oseben odnos in zgled. V nadaljevanju je pokazal na bogato Slomškovo dejavnost na področju krške škofije in se na koncu zahvalil vsem, ki se trudijo Slomškove vrednote udejanjati tudi danes.
Zahvala nadškofa Cvikla
Zadnji Slomškov namestnik na škofovskem sedežu, nadškof Alojzij Cvikl, se je na koncu maše zahvalil vsem sodelujočim, ki so pripravili praznovanje Slomškove nedelje. »Današnja slovesnost nam ponuja priložnost, da poglabljamo vezi in sodelovanje,« je dejal nadškof in izrazil upanje, »da smo se danes vsi navzeli Slomškovega duha«. Nagovor pa je sklenil s Slomškovo prošnjo: »Ohranite vero, izpolnjujte božjo voljo in živite v ljubezni in miru.«
V odmevu Slomškove pesmi V nebesih sem doma, se je srečanje nadaljevalo v prijetnem druženju pred celovško stolnico.