Slomškova gimnazija – katoliška šola in »misijonska postojanka«
Slomškova gimnazija – katoliška šola in »misijonska postojanka«
Na prihod osnovnošolcev in njihovih staršev se pripravljajo tudi na Škofijski gimnaziji Antona Martina Slomška v Mariboru, ki jih bodo osebno popeljali po šoli. Učenci in starši si bodo lahko ogledali prostore in stojnice, »na katerih letos predstavljamo področja in dejavnosti, kjer smo močni in drugačni od ostalih«, poudarja ravnatelj Škofijske gimnazije Antona Martina Slomška dr. Samo Repolusk.
Delavnice, stojnice, pogovori, ogledi
Temu bo sledil enourni program v dvorani, kjer bodo ključne informacije prepletli s posameznimi umetniškimi točkami njihovih dijakov. »Nato se bodo osnovnošolci odpravili za 45 minut še na delavnice in tiste stojnice, ki jih v prvem delu morda niso uspeli raziskati. Starši bodo imeli v tem času možnost postaviti različna vprašanja v pogovoru z učitelji in z ravnateljem.« Osnovnošolci, ki razmišljajo o bivanju v dijaškem domu, pa si bodo lahko tudi pobližje ogledali prostore in ob pogovoru z dijaki in vzgojitelji spoznali pestrost življenja v njem.
V šolskem letu 2023/24 bodo v 1. letnik sprejeli 84 dijakov v treh oddelkih.
V dijaškem domu biva 185 dijakov
V Dijaškem domu A. M. Slomška bo v prihodnjem šolskem letu prostora za 60 dijakov in dijakinj. V dijaškem domu med tednom biva sicer 185 dijakov in dijakinj, ki prihajajo iz vseh koncev Slovenije. Ob dijakih njihove gimnazije v domu bivajo tudi dijaki, ki obiskujejo nekatere druge srednje šole v Mariboru.
Katoliška in misijonska postojanka
»Gimnazija A. M. Slomška je katoliška šola in misijonska postojanka,« v prispodobi pove ravnatelj Repolusk. Njeno glavno bogastvo so po njegovih besedah dijaki »in seveda zagnani profesorji ter delavci šole, ki danes stojijo v prvih vrstah slovenske pastorale – v slovenski Cerkvi ni veliko priložnosti, kjer je vsak dan zbranih več 100 mladih, ki jim lahko z zgledom in s premišljenim pedagoškim procesom odstiramo lepote Veselega oznanila in pomagamo na zahtevni poti odraščanja.«
Vrednote, inovativnost, sprejemanje različnosti
Na šoli med drugim poudarjajo odnose, vrednote, inovativnost v poučevanju, vključevanje in sprejemanje različnosti. Ponosni so na nekdanje dijake, ki živijo na vseh celinah sveta in so uspešni na raznolikih poklicnih področjih. »Posebej smo močni pri gojenju vrednot in kulture: s predmetom vera in kultura, z duhovnimi srečanji, s poudarjanjem pomena umetnosti za odraščajočega človeka, to pa se kaže tudi v približno 120 dogodkih, ki jih izvedemo v enem šolskem letu.«
Uspešni na tekmovanjih
»V zadnjih letih nizamo uspehe na tekmovanjih znanja, kjer posegamo po najvišjih mestih na državni ravni (nemščina, zgodovina, kemija, biologija, materni jezik, …),« ponosno pripoveduje ravnatelj: »Močno pa poudarjamo tudi pomen športa za mlade s ponudbo športnih dni in športnih taborov in uporabnost znanja za življenje z različnimi oblikami pouka na terenu in z medpredmetnimi povezavami.«
V tem šolskem letu gimnazijo obiskuje 280 dijakov, na njej pa je za polni delovni čas zaposlenih 27 profesorjev.
Med prvimi šolami z nazivom Digitalna šola z odličnostjo
V času po koronavirusu so ponovno obudili mednarodne izmenjave v okviru projektov Erasmus+ ter raznolike ekskurzije (za dijake in starše). Zanimive pa so še tri stvari: »Med prvimi petimi šolami v Sloveniji smo prejeli evropski naziv Digitalna šola z odličnostjo v vseh kategorijah, med izjemno redkimi šolami v Sloveniji smo izvedli vse maturantske plese in vse maturantske ekskurzije (tudi v času korone) in kot prvi v Sloveniji so naši mladoletni dijaki odšli v misijone (Kazahstan).«
Tri novosti
Vsako šolsko leto prinese kakšno novost, prihodnje šolsko leto pa na mariborsko škofijsko gimnazijo prinaša kar tri, pojasnjuje ravnatelj: »Kot drugi tuji jezik bomo ponudili francoščino (če bo zanjo dovolj interesa), v pedagoško prakso začnemo smiselno vključevati nekatere elemente pedagogike montessori (marsikaterega med njimi izvajamo že sicer), saj bodo k nam prišli tudi nekateri učenci iz zavodske Osnovne šole montessori, predvsem pa bomo dalje razvijali didaktične in organizacijske pristope, s katerimi se želimo približati raznolikim potrebam mladostnikov, ki so nam zaupani.«