Skupnost sv. Egidija za državni pokop žrtev brodoloma pri Lampedusi
Skupnost sv. Egidija za državni pokop žrtev brodoloma pri Lampedusi
Ustanovitelj Skupnosti sv. Egidija Andrea Riccardi je izrazil zahtevo po državnem pokopu vseh žrtev begunske tragedije pred otokom Lampedusa v italijanski prestolnici. »Nepopisna tragedija na Lampedusi od vseh nas zahteva odgovor. Ne smemo je omejiti zgolj na iskreno sočutje, pač pa je potrebno opozoriti na odgovornost in zbrati pogum za učinkovite predloge, ki bi privedli do rešitve težav. Zdi se mi primerno, da bi vsem žrtvam nedavnega, vnovičnega brodoloma, te nepopisne človeške tragedije, zagotovili državni pokop v Rimu«, je Riccardi minuli petek pojasnil v izjavi za italijanske medije.
Prva stvar, ki jo lahko storimo, je to, da se papežu Frančišku pridružimo v molitvi in izrazimo zahtevo po takojšnjih in učinkovitih ukrepih, da bi olajšali trpljenje preživelih; po drugi strani pa ne gre drugače, kot da »znova glasno opozorimo na neučinkovitost politike v Evropi in po celem svetu«. Pobude za razvojno pomoč so v luči »velikanskega in neustavljivega problema migracije, ki predstavlja eno resničnih katastrof našega časa«, povsem nezadostni, meni Riccardi.Zločin trgovine z ljudmi je potrebno ustaviti in preprečiti že v kali. Zato bi bilo potrebno na vseh obalah Sredozemskega morja uvesti mednarodne nadzorne sisteme, s katerimi bi se borili proti kriminalnim dejavnostim človeške trgovine z možmi, ženami in otroki. Razvojna pomoč bi morala obenem pomagati najrevnejšim deželam Afrike in na kriznih območjih, da bi se izboljšal življenjski položaj tamkajšnjega prebivalstva in da bi se skušali izogniti možnosti pojava preseljevanja.
Kot je dejal Riccardi: »Evropa mora na Lampedusi ali na Siciliji odpreti ne zgolj italijansko sprejemno ustanovo, kot znamenje solidarnosti celotne Evropske zveze. Ta bi si morala prizadevati za integracijo beguncev, preseljencev in prosilcev za azil v različnih evropskih državah, ki so te ljudi sposobne sprejeti in jim lahko nudijo dostojne pogoje za življenje in delo.« To je najmanj, »kar trenutno lahko storimo in tudi moramo storiti«.
Vir: Kathpress
Foto: splet