Škofovska sinoda za Bližnji vzhod oktobra prihodnje leto
Škofovska sinoda za Bližnji vzhod oktobra prihodnje leto
Papež Benedikt XVI. je minulo soboto napovedal zasedanje posebne škofovske sinode za Bližnji vzhod, včeraj pa se je na sedežu generalnega tajništva škofovske sinode v Rimu že sestal pripravljalni svet. Zasedanje škofovske sinode za Bližnji vzhod je sveti oče napovedal na sprejemu sedmih patriarhov in višjih nadškofov katoliških Cerkva vzhodnega obreda, potekalo pa bo od 10. do 24. oktobra prihodnje leto na temo Katoliška Cerkev na Bližnjem vzhodu: skupnost in pričevanje.
Kot je za vatikanski časopis dejal generalni tajnik škofovske sinode nadškof Nikola Eterović, se bo svet za sinodo za Bližnji vzhod sestal v ponedeljek in torek, torej včeraj in danes, saj je s pripravami potrebno začeti takoj. Na dvodnevnih razpravah med drugim sodelujejo kardinali Ivan Dias, Walter Kasper, Jean-Louis Tauran in Leonardo Sandri ter patriarhi Nasrallah Pierre Sfeir, Emmanuel III. Delly, Antonios Naguib, Gregorios III. Laham, Nerses Bedros XIX. Tarmouni in Fouad Twal. Prisotni so tudi predsednik Iranske škofovske konference nadškof Ramzi Garmou, predsednik Turške škofovske konference škof Luigi Padovese ter nekateri strokovnjaki, nadškof Eterović pa je dodal, da seznam članov predsinodalnega sveta še ni dokončno oblikovan.
Sinoda se bo kot običajno odvijala v Vatikanu ter trajala teden dni, o udeležencih in njihovem številu pa je še prezgodaj govoriti, je dejal Eterović in dodal, da bodo zagotovo sodelovali tudi predstavniki ekumenizma. Kot pomembno vprašanje je izpostavil vključenost judov in muslimanov, rekoč, da bo potrebno upoštevati celotno kompleksno stvarnost Bližnjega vzhoda, saj sinoda pomeni prostor za odprt dialog. Kot je povedal, bo ena od osrednjih tem prav gotovo področje dialoga in odnos z drugimi religijami ter kulturami.
Različnost obredov in tradicij znotraj Cerkve je bogastvo in ne ovira, omogoča obnovljeno in pristno občestvo med vsemi katoličani, ki lahko dajo silno pričevanje, tudi tam, kjer so katoliške skupnosti majhne. Po Eterovićevem prepričanju pa bo sinoda za Bližnji vzhod nedvomno dala velik prispevek na področju prizadevanja za spravo in mir ter tako sledila besedam in gestam svetega očeta, ki je na letošnjem potovanju v Sveto deželo odprl nova obzorja na kompleksno in nujnost miru, spoštovanja človekovih pravic in potreb vseh.
V pripravah na škofovsko sinodo za Bližnji vzhod se bo najprej oblikoval dokument Lineamenta, ki bo obsegal glavne vsebinske točke sinode, okrog velike noči prihodnje leto pa bi naj bil pripravljen tudi delovni dokument Instrumentum laboris. Nadškof Eterović je tudi izpostavil posebnost sinode, ki se odvija na regionalni ravni. Do sedaj so potekale le kontinentalne sinode, dve pa sta bili neposredno osredotočeni na državno raven in namenjeni Nizozemski in Libanonu.