Škofje dejavneje proti zlorabi mladoletnih
Škofje dejavneje proti zlorabi mladoletnih
Katoliški škofje so v boju proti spolni zlorabi po navedbah nemškega jezuita p. Hansa Zollnerja v zadnjih mesecih postali »precej dejavnejši«. Odkar je papež Frančišek v letošnjem juniju poostril cerkveno pravo na tem področju, škofje dosti hitreje javljajo sumljive primere v Vatikan, je v včerajšnjem pogovoru za avstrijsko katoliško agencijo Kathpress v Rimu pojasnil vodja Centra za zaščito mladoletnih pri Papeški univerzi Gregoriana. »Sporočilo je prišlo do škofov«, je povedal p. Zollner, profesor psihologije, ki je tudi član Papeške komisije za zaščito mladoletnih.
Papež je junija izdal nov dokument, po katerem se morajo po cerkvenem zakoniku pred sodiščem zagovarjati tudi škofje, ki suma spolne zlorabe v svoji škofiji niso vzeli dovolj resno in niso primerno ukrepali. V skrajnem primeru jim je lahko odvzet tudi škofovski položaj.
Kako se bodo novi predpisi izvajali v praksi, doslej še ni povsem jasno, je povedal jezuit. Štirje uradi v Vatikanu, pristojni za škofe, trenutno neodvisno drug od drugega pripravljajo merila za izvajanje nove zakonodaje.
Nadaljnji obstoj Papeške komisije za zaščito mladoletnih trenutno tudi še ni gotov. Še naprej bo obstajala ustanova, ki se bo ukvarjala s tematiko spolnih zlorab v katoliški Cerkvi na vesoljni ravni, je v pogovoru za Kathpress pojasnil p. Zollner. Ostaja pa odprto vprašanje, v kakšni obliki se bo to izvajalo. Papež Frančišek je omenjeno komisijo ustanovil leta 2014, za začasno obdobje treh let, ki pa se bo konec prihodnjega leta izteklo.
Papeška komisija za zaščito mladoletnih naj bi pripravila predloge za učinkovitejše ukrepanje proti spolnim zlorabam v katoliški Cerkvi. Delovno telo sestavlja okoli 20 psihoterapevtov, socialnih delavcev, žrtev zlorab, teologov in pravnikov. Komisiji predseduje bostonski kardinal Sean Patrick O'Malley.
Vir: Kathpress
Foto: splet