Škofja Loka že diha pasijon
Škofja Loka že diha pasijon
V Škofji Loki so se v petek, 6. marca 2015, začeli Dnevi Škofjeloškega pasijona, s katerimi v Škofji Loki v postnem in velikonočnem času vzdržujejo pasijonsko izročilo. Letos se bo sklop prireditev končal z uprizoritvijo najstarejšega dramskega besedila v slovenščini.
Bralna uprizoritev, razstave, pogovori, srečanja ...
Sklop prireditev v okviru Dni Škofjeloškega pasijona se tradicionalno vsako leto začne mesec dni pred veliko nočjo in običajno traja dva tedna, je pojasnila koordinatorka Dnevov Škofjeloškega pasijona Kitka Koprivnikar.
Pasijonska pisarna Zavoda z kulturo Škofja Loka je za uvod ponudila bralno uprizoritev Škofjeloškega pasijona in 5. srečanje slovenskih pasijoncev, nato pa so odkrili pasijonski križ in predstavili novo številko revije Pasijonski doneski, ki jo ureja Alojzij Pavel Florjančič.
Predstavitev nove številke revije Pasijonski doneski
V Sokolskem domu so odprli dve razstavi: akvarele Albine Nastran in fotografije Jureta Nastrana V duhu pasijona in Zapise škofjeloškega pasijona Snežne Taler (odprti bosta do 25. marca), v Mali galeriji Občine Škofja Loka pa je na ogled razstava Nesnovne kulturne dediščine skozi fotografijo.
V nedeljo 8. marca, je bilo v cerkvi Marijinega vnebovzetja srečanje pasijoncev s pasijonskimi romarji, ki so se v sredo podali na romanje po poti patra Romualda do Celja, ter sprevod do Kapucinskega samostana v Škofji Loki. Popoldne so se romarji udeležili maše v Kapucinski cerkvi sv. Ane v Škofji Loki.
Program Dnevov Škofjeloškega pasijona se bo nadaljeval v petek, 13. marca, z recitalom Pasijonskega sonetnega venca Mateja Krevsa. Dan pozneje bo v Nunski cerkvi otvoritev pasijonskih jaslic.
V četrtek, 19. marca, bo v mali dvorani Sokolskega doma odprtje Tipne razstave Škofjeloškega pasijona, v soboto, 21. marca, pa bo tik pred premiero letošnje uprizoritve še blagoslov igralcev in sodelujočih pri Škofjeloškem pasijonu.
Založba Družina je medijski pokrovitelj letošnje uprizoritve.
Preberite si, kako se je Škofja Loka že mesece prej pripravljala na letošnji Škofjeloški pasijon. Še več o tej prireditvi pa najdete v Praznični Družini.
V torek bo v Slovenskem gledališkem inštitutu v Ljubljani pogovor s tremi režiserji o uprizoritvenih izzivih Škofjeloškega pasijona, in sicer režiserko in scenografko Meto Hočevar, ki je Škofjeloški pasijon priredila in ga leta 2000 postavila v SNG Drama Ljubljana, režiserjem Alešem Janom, pasijon je leta 1992 javnosti predstavil v obliki radijske igre, in režiserjem Milanom Golobom, ki pripravlja letošnjo postavitev v Škofji Loki. Pogovor z njim si lahko preberete v novi številki Družine (letnik 64, št. 10, str. 8). V prejšnji številki Družine pa smo se pogovarjali z vodjo projekta Matejem Peterneljem (letnik 64, št. 9, str. 12).
Izhodišče torkovega pogovora so trije različni pristopi, s katerimi so se v bližnji preteklosti spopadli režiserji in se to še vedno počnejo, ko se vsakih šest let na ulicah Škofje Loke uprizarja besedilo patra Romualda. Škofjeloški pasijon namreč ni samo najstarejše ohranjeno dramsko besedilo v slovenskem jeziku, je tudi prva režijska knjiga v slovenščini.
Vir: STA in spletna stran Škofjeloškega pasijona, fotografije: Tatjana Splichal