Škofijsko romanje starejših in bolnikov na Zaplaz [FOTO]
Škofijsko romanje starejših in bolnikov na Zaplaz [FOTO]
Novomeški škof Andrej Saje se je uvodoma zahvalil spremljevalcem, ki so omogočili, da so se starejši in bolni lahko udeležili romanja, obenem pa ni pozabil na zdravstvene delavce in bolnišnične duhovnike, »ki obolelim lajšate telesne in duševne bolečine, jim nudite zdravljenje, izražate toplino, sočutje in človeško bližino«.
Zapuščenost povzroča stisko in je boleča
Opozoril je osamljenost med starejšimi in bolnimi po bolnišnicah in domovih. »Mnogi starejši ostajajo cele dneve sami in nimajo nikogar, ki bi z njimi preživel nekaj časa in jih poslušal ter jih sprejemal v njihovi nemoči. Izkušnja zapuščenosti človeka spravlja v stisko, je boleča in nečloveška. Še toliko bolj pa postane težka v času negotovosti, ki jo povzroča nemoč, bolezen ali nesreča. Ko nekdo izreče svojo stisko in ga drugi sliši, je olajšan. Čuti podporo in ve, da v trpljenju ni sam.«
Kultura individualizma
Po njegovih besedah je osamljenost posledica kulture individualizma, »ki povzdiguje uspešnost in goji mit o učinkovitosti ter postane brezbrižna, ko ljudje obnemorejo, poudarja papež Frančišek. Izpostavi še problematiko kulture zavrženosti, v kateri ljudje niso več primarna vrednota, ki jo je treba spoštovati in varovati, zlasti če so revni ali invalidi ali stari ali če jih okolica ne potrebuje več (prim. Vsi bratje, 18).«
Sem podoben usmiljenemu Samarijanu?
V nadaljevanju je škof Saje povabil, da pomislimo, kaj lahko storimo za starejše mi in ob tem v ospredje postavil priliko o usmiljenem Samarijanu, kjer nastopajo duhovnik, levit in Samarijan, ki so ob cesti naleteli na umirajočega človeka. Gospodov zakon je od duhovnika in levita zahteval, »da mu v takih primerih priskočita na pomoč, vendar sta šla oba mimo, ne da bi se ustavila. Verjetno sta se samo opravičila, da nimata časa ali sta našla kakšen drug razlog, da sta lahko šla mimo«.
Duhovnik in levit poznala nauk, a …
Prilika nam tu ponuja prvi nauk, je bil neposreden škof. »Ni samoumevno, da tisti, ki pogosto obiskujejo Cerkev ali poznajo vsebino vere, tudi ljubijo svojega bližnjega. Lahko poznajo celo Sveto pismo, vendar ne izkazujejo ljubezni. Duhovnik in levit poznata nauk, vidita ranjenca ob poti, vendar ne upoštevata, kar vesta iz Svetega pisma. Ne menita se za stisko. Ko ne izkažeta usmiljenja bližnjemu, tudi Boga ne ljubita.«
Pridiga škofa Sajeta na Zaplazu.docx
Samarijan poskrbel za umirajočega
Od Samarijana nihče ni nič pričakoval. Ko vidi ubogega človeka, z njim na začudenje vseh sočustvuje in zanj poskrbi, je podčrtal Saje. »Gre za isto usmiljenje, s katerim Gospod prihaja k vsakemu izmed nas: ne prezre nas, pozna naše tegobe. Ve, kako zelo potrebujemo pomoč in tolažbo. Približuje se nam in nas nikoli ne zapusti. /…/ Prilika je zgovorna spodbuda za naše ravnanje. Povabljeni smo, da hodimo po poti Samarijana, ki je podoba Kristusa, in se zgledujemo po njem. Pojdi in tudi ti tako delaj,« so bile zaključne škofove besede.
Še nekaj fotografij Marjana Dvornika si oglejte v fotogaleriji.