Škofa Jožefa Smeja položili k večnemu počitku (foto)
Škofa Jožefa Smeja položili k večnemu počitku (foto)
Pokojnega škofa Smeja so k večnemu počitku položili na pokopališču v rojstni župniji v Bogojini. FOTO: Blaž Weindorfer/Sportida
V župnijski cerkvi v Bogojini so se danes s pogrebno slovesnostjo poslovili od upokojenega mariborskega škofa msgr. dr. Jožefa Smeja (1922 – 2020). »V noči na nedeljo sem v sanjah srečal škofa dr. Jožefa Smeja. Bil je v sobi, a se je vedno bolj oddaljeval od mene, dokler ni svetloba postala tako močna, da ga nisem mogel več videti. Zjutraj me je že čakalo sporočilo, da je g. škof na god darovanja Device Marije in na predvečer praznika Kristusa Kralja dokončno stopil v Kristusovo kraljestvo,« je osebno doživetje slovesa škofa Smeja na pogrebu delil mariborski nadškof metropolit msgr. Alojzij Cvikl.
Slovo v družinskem krogu
Zaradi izrednih razmer je bil pogreb v ožjem družinskem krogu, drugi smo lahko mašo spremljali prek valov in spletne strani Radia Ognjišče. Če ne bi bilo epidemije, bi bilo pri maši in na pogrebu več tisoč ljudi, je prepričan murskosoboški škof msgr. Peter Štumpf: »Mnogi ste žalostni, ker niste smeli priti. Hvala vam, da ste v molitvi in tudi v solzah prisotni pri tej sveti daritvi.« Posebna spominska slovesnost je načrtovana za čas, ko bodo izredne razmere odpravljene.
Slovesno somaševanje je vodil nadškof Cvikl, somaševali so škof Štumpf, domači župnik Stanislav Zver ter apostolski nuncij v Sloveniji, nadškof msgr. Jean-Marie Speich. Slednji je v uvodu v mašo izrekel sožalje ter poudaril, da je pokojni zvest svojemu poklicu do zadnjega trenutka posnemal Kristusa.
FOTO: Blaž Weindorfer/Sportida
Človek molitve in Božje bližine
Nadškof Cvikl je v homiliji izrazil žalost slovesa, a hkrati hvaležnost za vse, kar smo po rajnem škofu prejeli. »Meni veliko pomeni, da sem po vaših rokah prejel duhovniško posvečenje in da ste pri škofovskem posvečenju bili soposvečevalec. Še bolj sem hvaležen, da sem v vas vedno imel tako svetel vzor.« Smej je bil človek molitve in iskalec Božje bližine, rad je imel duhovniško družbo, posebno mesto je v njegovem duhovniškem življenju imela Božja Mati Marija, ki ga je spremljala na vseh postajah življenja, je dejal Cvikl.
Podčrtal je pokojnikovo dobroto, ki se je kazala v tem, da je vse, kar je prejel, z veseljem in velikodušno delil naprej ter bil na ta način podoben svojemu Učitelju, ki ni prišel, da bi mu služili, ampak da bi on nam služil. »Veseli ste bili darov. Pa ne zato, ker ste jih dobili, ampak ker ste z njimi dobili priložnost, da jih po Božji volji lahko delite naprej.«
Cvikl je spomnil na večkrat slišane Smejeve besede: »Rad bi umrl brez dolgov, brez denarja, brez grehov,« ter izrazil prepričanje, da se je to tudi uresničilo. »Naj vaše veselo in nesebično služenje in tudi vaše trpljenje obrodi bogate sadove v novih duhovniških poklicih,« je še dejal Cvikl.
Pogrebno slovesnost je vodil mariborski nadškof Alojzij Cvikl. FOTO: Blaž Weindorfer/Sportida
Zavezan domači fari
Pokojnemu škofu Smeju se je z besedami zahvale poklonil tudi škof Peter Štumpf, za prisotnost na pogrebu pa se je posebej zahvalil nunciju: »Prinesli ste nam sočutje prvega očeta Cerkve in svoje sočutje ter hkrati močno sporočilo po povezanosti škofa Jožefa s svetim očetom. Svetemu očetu Frančišku in vam se zahvaljujemo za milostni dar spomina pri oltarju za škofa Jožefa.«
Za dar »sopotništva« ob rajnem je hvaležnost izrazil tudi bogojinski župnik Stanislav Zver. »Dokler so vam moči dovoljevale, ste leta in leta zelo radi prihajali med nas, kot dobri pastir k svojim, ki jih sicer pozna, pa vendar je, včasih tudi v trpeči, skrbi zanje. Posebej se je to pokazalo, ko ste prihajali med nas nenapovedano. Tudi takrat je vaša prva pot veljala farnemu svetišču. Tu je bilo srce vaših obiskov, šele potem je sledil obisk v župnišču in na rodnem domu.« Kot je dejal Zver, je Smejeva pot bivanja na domači župniji pustila globoke in neizbrisne sledi.
Nagovor pokojnemu je imel tudi murskosoboški škof Peter Štumpf. FOTO: Blaž Weindorfer/Sportida
Bogojinski župnik Stanislav Zver. FOTO: Blaž Weindorfer/Sportida
»Vüjček naš dragi«
Pokojnega škofa Smeja so k večnemu počitku položili na pokopališču v Bogojini. Ob grobu je zahvalne besede v imenu družine prebrala nečakova žena Marjeta Maučec: »Vüjček naš dragi, samo Bog zna, koliko smo hvaležni, da smo vas imeli. Z vsakim srečanjem ste prinašali mir, nas bogatili in nevsiljivo potrjevali v veri. Ko so vaši obiski domov postajali vedno redkejši, so nas povezovala pisma, molitve in dobre misli. /…/ Vüjček naš dragi, kakor ste celo življenje prosili na zemlji, prosite tudi pri nebeškem očetu za vse, ki še potujemo proti cilju.«
Najožji družinski člani pokojnega škofa: nečak Ivan Maučec z ženo Marjeto in hčerko Valentino z družino. FOTO: Blaž Weindorfer/Sportida
Kramberger maševal v Domu sv. Lenarta
Na poseben način se je dolgoletnemu sodelavcu poklonil upokojeni nadškof Franc Kramberger, ki je v času pogreba za pokojnega mašo daroval pri oltarju v kapeli Doma sv. Lenarta, kjer sta zadnja leta vsak dan skupaj somaševala.
S sožalnimi sporočili so se pokojnemu škofu Smeju poklonili nadškofa msgr. Stanislav Zore in msgr. Alojzij Cvikl in ostali slovenski škofje, kardinal dr. Franc Rode in apostolski nuncij msgr. Jean-Marie Speich, evangeličanska škofa mag. Leon Novak in mag. Geza Erniša, predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.
pridiga Alojzij Cvikl.docxnagovor Peter Štumpf.docxnagovor Stanislav Zver.docxzahvala nečakove žene Marjete Maučec.docx
----
PREBERITE TUDI:
- »Plemenit pastir in zavzet ekumenski apostol«
- Sožalje nuncija in kardinala ob smrti škofa Smeja
- »Njegov mil značaj je povezoval vse, ne glede na veroizpoved«
- »Človek visoke integritete in iskren zagovornik strpnosti«
- H Gospodu je odšel upokojeni škof Jožef Smej