Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Škof Šuštar ob dnevu bolnikov: Marija nam prihaja naproti

Objava: 11. 02. 2022 / 12:42
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 14.02.2022 / 08:55
Ustavi predvajanje Nalaganje
Škof Šuštar ob dnevu bolnikov: Marija nam prihaja naproti
Slovesno sveto mašo je daroval ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar. FOTO: Ana Rupar

Škof Šuštar ob dnevu bolnikov: Marija nam prihaja naproti

Na god Lurške Matere Božje, ko se spominjamo prikazanja Matere Božje, 11. februarja 1858, v Lurdu ubogi sv. Bernardki Lurški, je bilo danes dopoldan na Brezjah slovesno praznovanje ob 30. svetovnem dnevu bolnikov. Somaševanje je vodil ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar.

Osrednje slovensko romanje ob svetovnem dnevu bolnikov že po tradiciji gosti Marijino narodno središče na Brezjah. Brezje so, kot je v uvodu svete maše dejal bolniški duhovnik Miro Šlibar, slovenski Lurd. Izrazil je hvaležnost, da so se povezali v to evharistično daritev, pri katerih so se spomnili vseh rajnih, ki so romali v Lurd, na Brezje in drugam. »Posebno se bomo spomnili vseh, ki so umrli zaradi epidemije koronavirusa.« 

 Somaševali so msgr. Miro Šlibar, dr. p. Viktor Papež ter dr. Simon Onušič.  FOTO: Ana Rupar 

Marija nam prihaja naproti

Da k Mariji radi poromamo ob različnih priložnostih in z različnimi zahvalami in prošnjami, pa je dejal škof Šuštar. »Še prav posebej pa k Mariji radi poromamo v stiskah in preizkušnjah – boleznih in onemoglosti. Posebej se sedaj v času korona virusa zatekamo k naši Materi Mariji po pomoč in vztrajnost. Marija nam kot dobra Mati in Pomočnica prihaja naproti.«

V pridigi se je ljubljanski pomožni škof naslonil na poslanico papeža Frančiška ob letošnjem svetovnem dnevu bolnikov, katere geslo je »Bodite usmiljeni, kakor je usmiljen vaš Oče.« Ta nas po škofovih besedah vabi, postaviti se poleg trpečega, na pot ljubezni. Pri tem nam je največji zgled Jezus Kristus.

Škof Šuštar se je bolnikom in starejšim zahvalil za darovano trpljenje in potrpežljivost. FOTO: Ana Rupar

Zahvale bolnim in vsem, ki skrbijo za njih

»Bog dela po ljudeh in ljudje delamo za Boga, ko izkazujemo bližnjemu svojo ljubezen,« je podaril škof Šuštar in ob tem izrekel zahvale vsem bolnim in trpečim, za darovano trpljenje in potrpežljivost; domačim, sorodnikom in sosedom za pomoč v strežbi in skrbi za bolne in ostarele; zdravnikom medicinskim sestram in tehnikom in vsemu medicinskemu osebju v bolnišnicah in ambulantah; medicinskemu osebju ter strežnikom in strežnicam po domovih za ostarele in drugih domovih, kjer so ljudje potrebni pomoči…; duhovnikom, redovnicam, članom Karitas in drugim dobrim ljudem, ki skrbijo za duhovno oskrbo bolnih.

V nadaljevanju je spomnil tudi, da papež Frančišek skrb za bolne razširja in govori o Pastoralnem usmiljenju, ki je prisotnost in bližina. Obiskovati bolnike in starejše ni naloga samo nekaterih, temveč je služba tolažbe naloga vsakega krščenega, je Šuštar spomnil na papeževe besede ter opozoril in prosil na dve veliki dobri deli.

Pomen posredovanja vere in upanja

Kot prvo je omenil posredovanje vere in upanje. »Kako pomembno je osebno pričevanje vere in odpiranje poti, da bi Bog vstopil v srca ljudi. Posebej prosim starše, da posredujete vero svojim otrokom in vnukom. Marija je bila z apostoli, da so skupaj molili in pričakovali Svetega Duha; Marija je še danes z ljudmi in dela posebne čudeže za vero – tukaj na Brezjah, v Lurdu in mnogih drugih milostnih krajih.« 

Pri sveti maši so duhovniki podelili bolniško maziljenje. FOTO: Ana Rupar

Vse več kristjanov v večnost brez zakramentov

Drugo veliko dobro delo, pa je sprejetje zakramentov: spovedi, svetega obhajila in bolniškega maziljenja. »Mnogi kristjani premalo mislijo na ta zakrament in prosijo zanj. Zelo težko mi je, ko vidim v mrliških knjigah po župnijah, da več kot polovica ljudi odide v večnost brez zakramentov. Kako je to mogoče, da verni ljudje ne sprejmejo najboljše pomoči, ki prihaja od Boga za njihovo počutje in tudi za večnost? Ali to pomeni njihovo nevero v Boga? Ali to pomeni nevero otrok, ki ne spoštujejo svojih staršev in njihove vere ter ne poskrbijo za svete zakramente?,« se je vprašal Šuštar in prosil za dar vere in zaupanja ter povabil priporočilo Mariji, da nas pouči, vodi, opominja in nam pomaga, da bomo sprejeli milosti, ki nam jih Gospod naklanja po Cerkvi.

Kdo lahko prejme bolniško maziljenje

Pri slovesni sveti maši so duhovniki bolnim in ostarelim podelili tudi zakrament bolniškega maziljenja. Kot je spomnil Šlibar, je to eden od sedmih zakramentov, ki je namenjen bolnikom in ostarelim, ki so resno bolni ali obnemogli. Bolnik ga lahko prejme enkrat na leto, ob poslabšanju zdravstvenega stanja, pa vsakokrat. »Prejme ga lahko tudi kdor gre na operacijo, žena pred porodom. In papež pravi, tisti, ki smo stari nad 65 let, enkrat v letu lahko prejmemo ta zakrament.«

Upokojeni bolniški duhovnik Miro Šlibar. FOTO: Ana Rupar

Priložnost za prejem popolnega odpustka

Ob današnjem prazniku Lurške Matere Božje pa je mogoče prejeti tudi popolni odpustek, je spomnil Šlibar. Prejmemo ga lahko pod običajnimi pogoji: spoved, obhajilo, izpoved vere, molitev Oče naš in Zdrava Marija po papeževem namenu in nenavezanosti na grehe. »Popolni odpustek lahko prejmejo tudi vsi, ki v bolnišnicah strežejo bolnikom in se zaradi tega ne morejo udeležiti navedene pobožnosti. Prav tako popolni odpustek lahko prejmejo tisti, ki zaradi bolezni ali ostarelosti iz podobnih razlogov ne morejo prisostvovati slovesnostim.«

Kupi v trgovini

Novo
Preljubo veselje
Note iz Cerkvenega glasbenika
25,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh