Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Škof Štumpf pri ekumenskem bogoslužju: Manjka nam ponižnosti in ljubezni

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 22. 01. 2023 / 17:39
Oznake: Krščanstvo, Škof
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 25.01.2023 / 07:15
Ustavi predvajanje Nalaganje
Škof Štumpf pri ekumenskem bogoslužju: Manjka nam ponižnosti in ljubezni
FOTO: Spletna stran Škofije Murska Sobota

Škof Štumpf pri ekumenskem bogoslužju: Manjka nam ponižnosti in ljubezni

V soboški stolnici je v okviru molitvene osmine za edinost kristjanov potekalo ekumensko bogoslužje, na katerem so sodelovali katoličani, evangeličani in binkoštniki. Pri bogoslužju je pridigal soboški škof in predsednik Komisije za ekumenizem in medreligijski dialog pri SŠK dr. Peter Štumpf.

Soboški škof je med drugim napovedal, da so se škofje skupaj z apostolskim nuncijem v Sloveniji odločili, »da bomo 17. in 18. junija letos v Kopru pripravili mednarodno ekumensko molitev različnih krščanskih Cerkva za mir v Evropi in na Balkanu, hkrati pa bo to tudi medversko srečanje z muslimani in judi, ko se bomo skupaj pogovarjali, kako priti do miru in ga ohranjati«.

Manjka nam ponižnosti in ljubezni

»Do razdeljenosti med kristjani je prišlo prav zaradi prerekanja, kdo je bolj vreden in kdo ni vreden Kristusove žrtve na križu. Navadno je tako, da imam sebe za bolj pravičnega od drugih. Zato se vidim bližje Kristusu, kot pa so drugi. Tako na sebi vidim samo kreposti, na drugih pa slabosti. Pri tem mi zmanjka ponižnosti,« je dejal škof in dodal, da je zaradi pomanjkanja ljubezni prišlo »do verskega, rasnega, ideološkega in kulturnega zatiranja, ki se noče in noče končati, temveč se samo še poglablja«.

Soboški škof Štumpf: »Do razdeljenosti med kristjani je prišlo prav zaradi prerekanja, kdo je bolj vreden in kdo ni vreden Kristusove žrtve na križu.« FOTO: Spletna stran Škofije Murska Sobota

Kristus je zlorabljen kot jagnje, ki si ga mnogi lastijo kot žrtev

Vojne med kristjani v Ukrajini in tudi drugod po svetu so po Štumpfovih besedah tudi posledica pomanjkanje ljubezni in edinosti med Cerkvami. »Svetovni voditelji so to zlorabili, in tako zanetili sovraštvo, ki je preraslo v vojne. Pri tem je Kristus zlorabljen kot jagnje, ki si ga mnogi lastijo kot žrtev, ne privoščijo pa drugim njegove žrtve. Druge napadajo, ponižujejo, jih preganjajo, celo pobijajo, hkrati pa molijo, obhajajo bogoslužja in se pri vsem tem imajo za žrtev. To je grozna skrunitev Kristusa in njegove žrtve na križu za rešitev vseh.«

Celotno škofovo pridigo lahko najdete tukaj.

Zločinci in kriminalci se delajo žrtve

Nadaljeval je, da se vsi zločinci in kriminalci tega sveta delajo žrtve. »Oni niso nič krivi, ampak tisti, ki jih oni napadajo in ubijajo. In če so to svetovni voditelji, z medijsko propagando slepijo nešteto ljudi, da tudi oni pristopijo na njihovo stran, ker pač v njih vidijo žrtve.«

Ko pa nekateri od teh spoznajo, da so bili zavedeni in prevarani, se pretvarjajo, da niso nič vedeli, se potuhnejo in mirno živijo naprej, kot da se ni nič zgodilo, je bil neposreden soboški škof: »Zaradi naivnosti so oskrunili pravičnost in nimajo namena, da bi priznali svoje zgrešeno ravnanje. Tako si domišljajo, da so tudi oni žrtev in si s tem pomirjajo svojo vest.«

Slovenija lahko ponudi pomoč za iskanje rešitev, molitev in dialog

Slovenski katoliški škofje, tako Štumpf, z veliko zaskrbljenostjo opažajo bohotenje krivičnosti in nepravičnosti tudi na Balkanu, kar jih močno skrbi. »Dolžnost pastirjev nas nagiba, da se tudi z drugimi bratskimi Cerkvami tesneje povežemo v prošnji k Bogu za uveljavitev pravičnosti in miru tudi v tem delu Evrope. Slovenija je po svoji umeščenosti v srednjeevropski prostor zelo primerna za razna srečanja, saj je nekoliko oddaljena od kriznih dogajanj, kar pa ji omogoča iskanje ugodnih rešitev in pri tem lahko ponudi svojo pomoč tudi za molitev in dialog.

Koper – mesto ekumenske molitve za mir v Evropi in na Balkanu

17. in 18. junija bodo v Kopru pripravili mednarodno ekumensko molitev različnih krščanskih Cerkva za mir v Evropi in na Balkanu, »hkrati pa bo to tudi medversko srečanje z muslimani in judi, ko se bomo skupaj pogovarjali, kako priti do miru in ga ohranjati. Gre za velik in pomemben mednarodni dogodek, ki na bo vabil in spodbujal, da skupaj molimo in delamo za mir,« je v zaključku pridige povedal Štumpf: »Usmiljenega Boga, ki je začetek vsakega miru, v svojih molitvah ponižno prosimo, naj spreobrne srca vseh, ki rušijo mir in nas napravi za svoje orodje miru.«

Nalaganje
Nazaj na vrh