Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Škof Saje: Mir ni nikjer več samoumeven [FOTO]

Za vas piše:
Jože Potrpin
Objava: 30. 03. 2023 / 07:00
Oznake: Maša, Škof, Ukrajina
Čas branja: 5 minut
Nazadnje Posodobljeno: 30.03.2023 / 07:47
Ustavi predvajanje Nalaganje
Škof Saje: Mir ni nikjer več samoumeven [FOTO]
Škof Saje z begunci iz Ukrajine. FOTO: Jože Potrpin

Škof Saje: Mir ni nikjer več samoumeven [FOTO]

Novomeški škof in predsednik Slovenske škofovske konference (SŠK) dr. Andrej Saje je v sredo, 29. marca, v novomeški stolnici sv. Nikolaja daroval mašo za žrtve vojne (in njihove družine) v Ukrajini in za mir. Maše so se udeležili tudi begunci iz Ukrajine, ki živijo v Novem mestu in okolici.

Svet evropskih škofovskih konferenc (CCEE) je namreč povabil 39 evropskih škofovskih konferenc, da se v postnem času povežejo v t. i. evharistično verigo, kjer bo vsak dan v postu posamezna škofovska konferenca molila za mir v Ukrajini, za žrtve vojne in covida-19.

FOTO: Jože Potrpin

Evropski katoličani smo se na pobudo Sveta evropskih škofovskih konferenc (CCEE) v preteklosti že povezali v molitvi: leta 2020 za končanje epidemije covida-19, leta 2021 za žrtve epidemije, leta 2022 ob priložnosti posvetitve in izročitve Rusije in Ukrajine Marijinemu Brezmadežnemu srcu.

FOTO: Jože Potrpin

Želimo se pridružiti, kot je poudaril msgr. Gintaras Grušas, nadškof Vilne in predsednik CCEE, klicu papeža Frančiška, da utihne orožje, se nemudoma konča vojna v Ukrajini in dela za mir: »Razlogi za mir so močnejši od vsake preračunljivosti, posameznih interesov in zaupanja v uporabo orožja.«

Igor Luzar, škof Saje in stolni župnik Silvester Fabijan. FOTO: Jože Potrpin

Pobuda evropskih škofov, v kateri bo vsaka nacionalna škofovska konferenca sodelovala pri organizaciji vsaj ene maše, želi biti znamenje občestva in upanja za vso celino; čas posta in molitve, »da bi čutili, da smo vsi bratje in sestre, ter prosili Boga za konec vojne«. Vstali Gospod je upanje za Evropo.

FOTO: Jože Potrpin

Škof Saje je v začetku pridige opozoril, da je »vojna v Ukrajini po nedavni pandemiji covida-19 ponovno močno zamajala temelje Evrope in sveta. Dnevne novice o zlu in nasilju nas spravljajo v stisko. Poslušamo o tisočih mrtvih, milijonih razseljenih. Ne samo v Ukrajini, mir ni nikjer več samo po sebi umeven. Gotovosti, da svet ne zaide v širši konflikt, ni. Medtem ko diplomacija išče načine, kako končati vojno nasilje, se kristjani sprašujemo, kaj lahko storimo običajni ljudje, da se nasilje konča in da spet zaživimo v miru in v svobodi«.

Bratje in sestre v Kristusu iz Ukrajine. FOTO: Jože Potrpin

Nadaljeval je z mislijo papeža, ki jo je pretekli teden ponovil članom Komisije škofovskih konferenc Evropske unije (COMECE), da vojna ne more in ne sme biti več rešitev za spore. Vojna je neuspeh politike in človečnosti. Sosednji narodi so storili vse, da bi sprejeli begunce. Evropski narodi sodelujejo v zavezi solidarnosti z ukrajinskim narodom. Kristjani, ki oznanjamo evangelij Vstalega, smo dolžni klicati resnico vere, da je Stvarnik Bog miru, ljubezni in upanja. Bog, ki želi, da bi bili vsi bratje.

Škof saje v pogovoru. FOTO: Jože Potrpin

Klic papeža Frančiška mora glasno zazveneti v svetu, da bi čim prej prišlo do mirne rešitve konflikta, ki je povzročil že preveč trpljenja, smrti in uničenja. Ne smemo se navaditi na vojno. Molimo za mir! Delajmo za mir tam kjer zmoremo! Pomembna so majhna in drobna dejanja vsakega posameznika.

S. Damjana Tramte FMA. FOTO: Jože Potrpin

Po besedah škofa Sajeta »Slovenija pomaga Ukrajini na različne načine. Katoliška Cerkev prek Karitas od začetka vojne ljudem v stiski nudi pomoč na terenu. Tudi v Sloveniji smo sprejeli ukrajinske begunce, med drugim tudi v našo škofijsko hišo. Vesel sem, da so z nami pri sveti maši, ki jo obhajamo na pobudo Sveta evropskih škofovskih konferenc (CCEE) v vseh delnih Cerkvah po Evropi, in da skupaj molimo za mir«.

FOTO: Jože Potrpin

Na temelju prebranega evangelija pa je spregovoril o bistvo zla v svetu. »Biti svoboden ali biti suženj greha, to je dilema, s katero se sooča vsak človek. Biti svoboden pomeni popolnoma pripadati Bogu in delati v skladu z njegovo voljo. Biti svoboden za dobro. Biti suženj pa nasprotno pomeni iti po poti egoizma. Skrbeti zgolj zase in svoje potrebe ter pozabiti na brata in sestro, ki imata enako dostojanstvo. Božji Sin je prišel na zemljo, da bi iskal in rešil, kar je izgubljeno, da bi nas osvobodil greha in zaslepljenosti z zlom. Če nas Sin osvobodi, bomo resnično svobodni.«

FOTO: Jože Potrpin

Postni čas je torej priložnost, da s poslušanjem Božje besede spoznamo lastno stanje in se odločimo slediti Gospodu. Ne sami, z njegovo pomočjo želimo doseči osvoboditev od greha. Ne glejmo drugih, temveč začnimo pri sebi. Ne sklicujmo se na zasluge, status, znanje ali položaj. »Jezus je Judom, ki so verovali vanj, rekel: 'Če ostanete v moji besedi, ste res moji učenci; spoznali boste resnico in resnica vas bo osvobodila'.«

FOTO: Jože Potrpin

Kaj nam lahko pri tem pomaga? »Vaja v poslušanju Gospoda. Vzemimo si v zadnjih dneh postnega časa trenutke tihote in zavestno prisluhnimo Božji besedi. Čim manj govorimo in čim več molčimo. Poslušajmo, kaj se dogaja v nas in okrog nas. Kaj nam Božja beseda želi spregovoriti v naših konkretnih okoliščinah?«

FOTO: Jože Potrpin

Papež Frančišek pa izrecno izpostavi, da bi za večje ozaveščanje pomena poslušanja rabili prav »dan za poslušanje«. Božje besede, Gospodovega glasu. Če ne poslušamo Gospodovega glasu, poslušamo druge glasove. Škof Saje je končal nagovor z besedami: »Naj nas za pot naprej opogumi spev pred današnjim evangelijem. 'Blagor njim, ki Božjo besedo ohranijo v dobrem in plemenitem srcu in obrodijo sad v potrpljenju'.«




Nalaganje
Nazaj na vrh