Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Škof Saje pri maši za pravnike: »Pravnik išče pravičnost in je njen varuh«

Za vas piše:
Kaja Zupanc
Objava: 20. 10. 2022 / 09:22
Oznake: Maša, Mladi, Škof
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 20.10.2022 / 12:30
Ustavi predvajanje Nalaganje
Škof Saje pri maši za pravnike: »Pravnik išče pravičnost in je njen varuh«
Maša za pravnike in javne uslužbence zakonodajni, izvršni in sodni veji oblasti. FOTO: Tatjana Splichal

Škof Saje pri maši za pravnike: »Pravnik išče pravičnost in je njen varuh«

V sredo zvečer je v župnijski in stolni cerkvi sv. Nikolaja v Ljubljani potekala tradicionalna rdeča maša za pravnike in vse javne uslužbence v zakonodajni, izvršni in sodni veji oblasti.

Zbrane je s pridigo nagovoril novomeški škof in predsednik Slovenske škofovske konference (SŠK) msgr. dr. Andrej Saje, ki je daroval mašo v somaševanju še dveh cerkvenih pravnikov dr. Andreja Nagliča in dr. Sebastijana Valentana ter stolnega župnika Romana Starca: »Zbrani smo pri sveti maši na čast Svetemu Duhu, h kateri so v organizaciji Akademskega društva Pravnik posebej povabljeni njegovi člani, pravniki in študentje prava.«

 »Sveto pismo nam Boga predstavlja kot usmiljenega in kot popolno pravičnost.« FOTO: Tatjana Splichal

V pridigi je izpostavil različne načine uresničevanja pravičnosti, ki nam jih predstavlja Sveto pismo. 

»Če pomislimo na pravno izvrševanje pravice, vidimo, da se tisti, ki menijo, da jim je bila storjena krivica, obrnejo na sodnika na sodišču in zahtevajo, da se jim zgodi pravica. To je povračilna pravičnost, ki kaznuje krivca v skladu z načelom, da mora vsakdo dobiti, kar mu pripada. Kot pravi knjiga Pregovorov: 'Kdor se drži pravičnosti, gre v življenje, kdor se poganja za krivico, hiti v smrt' (11,19). O tem govori tudi Jezus v priliki o vdovi, ki je večkrat šla k sodniku in ga prosila: 'Pomagaj mi do pravice proti mojemu nasprotniku' (Lk 18,3).«

FOTO: Tatjana Splichal

Kot kristjani se zavedamo, da je naše spoznanje pravičnosti omejeno in da je resnično pravičen le Bog sam. (Škof Andrej Saje)

FOTO: Tatjana Splichal

Pridigo je zaključil z mislijo: »To je Božje srce, srce Očeta, ki ljubi in želi, da bi njegovi otroci živeli v dobroti in pravičnosti ter tako živeli v polnosti in bili srečni. Očetovo srce, ki presega naše majhno pojmovanje pravičnosti, nas odpira za brezmejna obzorja njegovega usmiljenja. Očetovo srce, ki nas ne obravnava po naših grehih in nam ne vrača po naših napakah, kot pravi psalm (103,9–10). Prav Očetovo srce je tisto, ki ga želimo srečati in se po njem učiti za življenje v tem svetu.«

Mašo je v somaševanju daroval predsednik SŠK, novomeški škof msgr. dr. Andrej Saje. FOTO: Tatjana Splichal

Celotno pridigo škofa Sajeta preberite tukaj.


 

Nalaganje
Nazaj na vrh