Škof Saje pri maši za domovino: »Naša začetna enotnost se je kmalu porušila«
Škof Saje pri maši za domovino: »Naša začetna enotnost se je kmalu porušila«
Zahvalne maše so se udeležili številni predstavnikih lokalnih oblasti, vojske, policije ter družbenega in kulturnega življenja. »Iskrena hvala za vaše delo in prizadevanje za skupno dobro naših prebivalcev in za pripravljenost reševati odprta vprašanja, ki zadevajo Cerkev in družbo. Hvala zdravstvenim delavcem in drugim službam, ki skrbijo za pomoči potrebne in da lahko mi živimo v miru ter praznujemo,« je dejal Saje.
Začetna enotnost se je kmalu porušila
Novomeški škof je povabil, da se še posebej spomnimo tistih, ki so pri procesu osamosvajanja Slovenije zanjo dali življenje. »V dobrih treh desetletjih samostojnosti smo šli skozi različne viharje. Postavili smo pravno državo na demokratičnih temeljih, kjer je tudi verska svoboda, kot osnovna človekova pravica, dobila svoje mesto. Naša začetna enotnost se je kmalu porušila, začutili smo tudi, da demokracija v praksi za njeno uresničenje zahteva skupen napor, strpnost in vztrajnost. To pa je bila in je težava še vedno.«
Odprta vprašanja polpretekle zgodovine
Opozoril je na razdeljenost slovenskega naroda, neenotnost glede razumevanja polpretekle zgodovine in pomembnih vprašanj sedanjosti, kot je na primer »pokop množice zverinsko umorjenih pod Macesnovo gorico v Kočevskem rogu ali kje drugod, ter naraščajoča nestrpnost, ki nas razjedajo kot rak rana«.
Potreben razmislek o skupni prihodnosti
Med drugim je spomnil na vojno v Ukrajini, trpljenje tamkajšnjih ljudi ter posledice, ki jih posredno čutimo tudi mi. To nas po njegovih besedah sili »k ponovnemu razmisleku glede vprašanj skupne prihodnosti, med katerimi imata osrednje mesto človeška oseba in zaščita njenega dostojanstva. S tem so nujno povezane vrednote družine, pravičnosti, verske svobode in varovanja okolja ter ostala pomembna področja življenja.«
Nagovor škofa Sajeta pri maši za domovino.docx
Na poti nismo sami
»V Cerkvi zaključujemo adventni čas, pred nami so božični prazniki. Ti dnevi so za vsakega verujočega priložnost za krepitev vere in poguma ter premagovanje negotovosti in strahov,« je podčrtal škof Saje: »Na poti nismo sami, Gospod nam je dal svojega sina, ki je Emanuel, kar pomeni Bog z nami. Podobno kot Marija v današnji Božji besedi (Lk 1,34–35) se tudi mi vprašajmo, kakšno je naše mesto v luči odrešenja?«
Odprimo svoja srca
V nadaljevanju je izpostavil, da nas Božič vabi, da odpremo svoje srce in sprejmemo Gospoda, ki prinaša upanje za človeštvo. »V naši notranjosti ustvarimo zanj prostor. Prepoznajmo ga v tistih, po katerih nas najbolj nagovarja; to je po otrocih, trpečih, beguncih in revnih tega sveta. Naj nam praznovanje Gospodovega rojstva prinese miru, veselja in novega upanja. Vesel Božič ter blagoslovljeno novo leto 2023,« je svoj nagovor zaključil škof Saje.