Škof Saje: »Nihče ne more živeti brez skupnosti ali izven nje«
Škof Saje: »Nihče ne more živeti brez skupnosti ali izven nje«
Novomeški škof je poudaril, da se še posebej spomnimo tistih, ki so pri procesu osamosvajanja izgubili življenje in dodal: »Velika vrednota za nas je, da lahko kristjani v skladu z demokratičnimi standardi živimo vero v vseh štirih razsežnostih, to je kot posamezniki ali v skupini, zasebno ali javno.«
Priložnost za krepitev ljubezni do domovine
V luči konca jubilejnega praznovanja 30-letnice Slovenije je Saje dejal, da imam poleg zahvale za samostojnost, mir in demokracijo priložnost, da okrepimo ljubezen do domovine in ovrednotimo dosedanjo pot. »Imamo lastno državo, jezik in kulturo. Kot kristjani pa želimo poleg narodne pripadnosti in ponosa krepiti tudi krščansko identiteto. Tisto, kar nas kot narod in kot kristjane dela prepoznavno in tvori našo bit ter obstoj, je močno povezano. Iz te dediščine živimo in gradimo prihodnost.«
Kot kristjani pa želimo poleg narodne pripadnosti in ponosa krepiti tudi krščansko identiteto. (Andrej Saje, novomeški škof)
Pomembno je, da smo del skupnosti
Nadaljeval je, da je za vsako krščansko identiteto bistvena pripadnost občestvu Cerkve, »Kristusovemu skrivnostnemu telesu, kjer vsak najde svoje mesto in izvršuje njemu lastno poslanstvo. Nihče ne more živeti brez skupnosti ali izven nje. V tem primeru bi bil mrtva in neplodna priča Vstalega Gospoda med nami ali kot suho drevo, ki ne rodi sadu,« je izpostavil Saje in pri tem spomnil na besede papeža Frančiška, ki poudarja, »da kristjani ne postanemo sami od sebe, to je z lastnimi močmi, avtonomno, niti ne postanemo kristjani v laboratoriju, ampak nastajamo in rastemo v veri znotraj tega velikega telesa, ki je Cerkev.«
Zahvala vsem, ki pomagajo v korona preizkušnji
Škof Saje se je v nagovoru zahvalil tudi zdravstvenim delavcem in vsem drugim državnim ustanovam ter civilno družbenim organizacijam ter posameznikom, ki so v času epidemije covida-19 »zastavili vse svoje moči in znanje ter rešujete človeška življenja. Hvala vsem, ki se trudite preprečiti okužbe in ste s cepljenjem pokazali svojo solidarnost do najbolj ranljivih in s tem izrazili dejanje ljubezni do bližnjega.«
Gospod trka na naša srca
V zaključku je podčrtal, da naj bo praznovanje Gospodovega rojstva za nas priložnost, da prepoznamo način, kako Bog prihaja k nam. »Trka na naša srca in nas vabi, da se odpovemo egoizmu, premagamo strah in okrepljeni z vero in upanjem ter napolnjeni z njegovo ljubeznijo pogumno stopimo v prihodnost. Ne sami, ampak z njim, ki je Emanuel, Bog z nami (prim. Mt 1, 23).«
Celoten nagovor škofa Sajeta lahko preberete v priponki.
Nagovor novomeškega škofa pri maši za domovino.pdf