Škof Kmetec: »Tisoči so vse izgubili«
Škof Kmetec: »Tisoči so vse izgubili«
»Novice so dramatične. Vsak dan najdejo mrtve. Ne vemo še točno, koliko žrtev, vendar jih je ogromno,« je v pogovoru za italijansko katoliško agencijo SiR o razmerah po potresu dejal rojak Martin Kmetec, nadškof v Izmirju in predsednik turške škofovske konference. »Mislim na revščino ljudi, ki so izgubili vse. Katastrofa je,« je dejal.
Katastrofa za krščanske skupnosti
Močno je bila prizadeta tudi katoliška skupnost. Antiohija je bila popolnoma uničena, a tudi »v Iskenderumu je položaj zelo težaven. Stolnica je bila porušena do tal,« pripoveduje škof Kmetec, ki se te dni udeležuje celinskega sinodalnega zasedanja v Pragi. »To je katastrofa za našo krščansko, katoliško in pravoslavno skupnost, saj smo šibki, številčno majhni in vedno odvisni od pomoči in podpore mednarodne Cerkve.«
Po njegovih besedah bo ob gospodarski krizi težko najti sredstva za obnovo. »Vsako leto se cene dvignejo za sto odstotkov. A želimo gledati z vidika Božje previdnosti in ostati zvesti Božji volji, da ostajamo v teh krajih. Storili bomo vse, kar moramo storiti. Na to gledam kot velik dolg do naših mučencev, vseh tistih, ki so skozi stoletja dali življenje za Cerkev na teh krajih. Turčija je kraj, kjer so bili prvi koncili.«
Življenje je močnejše od smrti
Škof Kmetec misli tudi na sosednjo Sirijo: »Danes nas povezuje pogled h križu, k umrlemu Kristusu. Naša vera nam daje gotovost, da bomo presegli to situacijo, pa četudi z velikimi težavami. Življenje je močnejše od smrti. Kristus je vstal in je luč v temini noči. Ostanimo trdni v tem upanju.
Na vprašanje, kaj ga v teh razmerah najbolj skrbi, odgovarja: »Skrbi me za otroke, za ženske, položaj brez oprijemljivega upanja. Tisoči so vse izgubili, hišo, kraj, kjer so vedno živeli. Pomembno je imeti gotovost za prihodnost, a zdaj ti ljudje ne vedo, kaj bo z njihovimi bližnjimi v prihodnjih šestih mesecih ali za vse življenje.«