Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Škof Jamnik: Erozija demokracije se začne, ko se razgraja evropski humus

Za vas piše:
J. P.
Objava: 08. 10. 2024 / 06:00
Oznake: Cerkev, Politika, Svet, Škof
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 07.10.2024 / 12:32
Ustavi predvajanje Nalaganje
Škof Jamnik: Erozija demokracije se začne, ko se razgraja evropski humus
Dr. Anton Jamnik in dr. Žiga Turk v oddaji Obzorja duha o prihodnosti Evrope. FOTO: zajem zaslona

Škof Jamnik: Erozija demokracije se začne, ko se razgraja evropski humus

V nedeljski oddaji Obzorja duha na prvem programu TV Slovenija sta odgovor na vprašanje o prihodnosti Evrope iskala ljubljanski pomožni škof msgr. dr. Anton Jamnik in profesor, kolumnist in družbeni analitik dr. Žiga Turk.

»Evropa ne more biti zgolj nekakšno ekonomsko združenje, samo banke in kapital,« je škof Anton Jamnik spomnil na besede papeža Frančiška na nedavnem obisku v Luksemburgu. »Schumanova Evropa varuje človeško življenje in njegovo dostojanstvo, človekove pravice, solidarnost in skrb za tistega, ki je v najtežjem položaju,« je še opozoril škof Jamnik in podčrtal še »erozijo demokracije«, ki se začne vedno, ko se razgraja »evropski humus«, ki ga moramo poživljati in iz njega živeti.

Upanje in veselje do življenja

Evropa po njegovem predvsem potrebuje upanje in veselje do življenja, na ravni občestva Cerkve pa vključenost laikov, sodelavcev. »V Evropi, zlasti v določenih delih, konkretno v Švici, Nemčiji, Avstriji, je samo struktura, sistem, ekonomija, dogmatizem – kje pa so vera, molitev, bližina konkretnemu človeku v zapleteni in težki situaciji? Evangelij pomeni služenje in naša Komisija za etiko želi poudariti zlasti, da smo glas evangelija v Evropi,« je še pojasnil škof Jamnik.

Sramovanje in odpoved preteklosti

»Evropa ima za seboj bleščečo preteklost. Ustvarila je moderni svet, ki se mu želijo vsi približati, vsi želijo postati kot Evropa. To je Evropa postala zaradi vrednot, kulture in verske podlage, iz katere je izšla. Težava, ki jo ima Evropa danes, pa je v tem, da se ni sposobna te dediščine zavedati in jo varovati; Evropejci pa nismo sposobni početi tega, kar je najosnovnejša dolžnost vsakogar: da izkušnje iz preteklosti prenašamo v prihodnost,« pa je poudaril Žiga Turk. Zdi se, je nadaljeval, kot da se Evropa te preteklosti sramuje in bi se ji rada odpovedala – temu primerni so rezultati.

Evropa bo preživela, pa ideje?

Prepričan je, da Evropa bo preživela, večje vprašanje pa je, ali bodo preživele ideje, ki so jo v nekem trenutku naredile za središče sveta in v drugem trenutku za zgled ostalim. »Države, družbe, skupnosti so uspešne in lahko preživijo, če imajo svojo energijo, svojo hrano in svoje otroke. Evropa ima od tega svojo hrano, vse drugo je razmeroma težko in slabo,« je izpostavil Turk. »Evropa izgublja gospodarske pozicije, ki jih je imela v svetu – ker se je zelo odmaknila od vrednot, ki so jo skozi zadnja stoletja naredile za gospodarsko tako uspešno,« je pristavil.

Celotnemu televizijskemu pogovoru z dr. Jamnikom in dr. Turkom je možno prisluhniti TUKAJ.

Kupi v trgovini

Srce za Evropo
Zgodovina
34,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh