»Sinodalnost pomeni, da si pomagamo postajati bolj sveti« [FOTO]
»Sinodalnost pomeni, da si pomagamo postajati bolj sveti« [FOTO]
Kot so zapisali na spletni strani Škofije Celje, so v stolno cerkev v procesiji vstopili člani različnih skupin in stanov: otroci, mladi, družine, starejši, osebe s posebnimi potrebami, skavti, redovnice in redovniki, duhovniki, stalni diakoni; kar je odražalo namen sinode, da bi se odprto in iskreno pogovarjali in poslušali vsi v Cerkvi in tako gradili občestvo, ki so ga predstavljali tudi udeleženi predstavniki župnij.
Liturgično sodelovanje zaupano laikom
Liturgično sodelovanje pri sveti maši je bilo zaupano laikom, s čimer so želeli udejanjiti vrednoto sodelovanje. Ob koncu svete maše so predstavniki dekanij od škofa prejeli zastave z geslom in logotipom sinode, z njimi zapustili cerkev in simbolno odšli ven misijonarit, s čimer so pokazali na vrednoto poslanstva.
Molitveni uvod z večerom slavljenja
Po maši so predstavniki župnij pred cerkvijo prevzeli zastave in podobice, s katerimi se bosta sinodalna vsebina in dogajanje prenesla še na raven župnij, v temeljna krščanska občestva. Že v soboto pa je za molitveni uvod v sinodalno dogajanje poskrbel večer slavljenja s Stična bendom, ki je pred Gospodom v pesmi, molitvi, upanju in preprostem veselju združil vernike vseh generacij, so še sporočili s Škofije Celje.
Iz škofove pridige
Da vsi govorimo isti jezik (z dialekti in odstopanji), še ne pomeni, da se vedno tudi razumemo, kar je prvo in ključno poslanstvo in prošnja prvega sinodalnega dne: da bi nas Sveti Duh vedno bolj učil enega, skupnega jezika, da bi se bolje razumeli in slišali, je v nagovoru pri nedeljski sveti maši v stolnici uvodoma poudaril celjski škof msgr. dr. Maksimilijan Matjaž.
Kristjani kot dar temu svetu
»To je eden od namenov sinodalne poti, na katero nas je poslal papež Frančišek, ki je tako Cerkev spodbudil, da bi se vsi v njej daljši čas, več kot dve leti, trudili, hodili skupaj, iskali načine, kako bi se bolje slišali, razumeli, začutili in sprejeli svoje poslanstvo, se prepoznali kot kristjani, kot dar temu svetu, ki mu imamo tudi danes nekaj povedati,« je dejal msgr. dr. Matjaž.
Stopiti tja, kjer je sonce, a včasih tudi prepih
Želimo postati sinodalna Cerkev, Cerkev v občestvu, v soudeležbi vseh pri misijonskem poslanstvu Cerkve, in poudariti, da hočemo biti Jezusovi učenci, ki bomo šli tudi ven – iz svojih domov, iz svoje Cerkve, izza svojih vrat in navajenosti, da bi stopili tja, kjer je sonce, a včasih tudi prepih in zato manj prijetno, je še izpostavil novi celjski škof.
Živa Cerkev, ne nujno velika po številu
»Postati želimo živa Cerkev, ne nujno velika po številu, temveč živa Cerkev, ki se bo znala poslušati, ki bo zmogla iti prek svojih strahov, prek navajenega, prek predstav. Ki bo odprta za druge in bo še bolj živo spoznala in še bolj toplo vzljubila Božji dar, dar življenja in odrešenja, ki nam je podarjen. Zato smo Cerkev, ker smo prejeli dar Svetega Duha in ne le oznanila, temveč srce Božjega življenja pri svetem krstu,« je nadaljeval Maksimilijan Matjaž.
Gospodovemu ognju se želimo odpirati, ga sprejeti
Danes nismo v idealni koži, v idealni Cerkvi, v idealnem domu, hiši, zakonu, družini, smo pa na edino resničnem prostoru, kjer smo in živimo, na Božjem prostoru, kjer nismo sami, ker je Sveti Duh stalna navzočnost in stalni ogenj življenja vsakega od teh krajev, dodaja škof: »In temu Svetemu Duhu, temu Gospodovemu ognju, se želimo odpirati, odpreti, ga sprejeti in v njegovi luči ponovno videti drug drugega in svoje življenje.«
Pot, ki ni lažja, je pa edina, ki gradi, osrečuje
»Kdor hoče postati velik, naj bo vaš strežnik. Kdor hoče biti prvi, naj bo služabnik. To pa je nekaj drugega, logika ljubezni, ki daje življenje. To je pot, ki ni lažja, velikokrat je težja, toda edina pot, ki gradi, osrečuje, vidi drugega, pusti drugemu živeti, gre iz sebe, sliši drugega in mu je za drugega bolj mar kot zase. To je edina in tista pot, ki se je želimo učiti na naši sinodalni poti,« je pojasnil dr. Matjaž.
Bog nas spodbuja, da bi živeli v polnosti
In dodal, da nas Gospod spodbuja, naj prisluhnemo svojim željam in da so želje, da bi bili prvi in spoštovani, pravzaprav dobre, da jih lahko gojimo in smo lahko srečni ob njih. In da nas Bog vedno in le k temu spodbuja, da bi živeli v polnosti, srečno, odprto.
Pot, ki gre prek drugega, ne vodi do sreče
»Najprej moramo te želje slišati sami, nato se je dobro o njih pogovarjati z drugimi, jih odpirati. Že ob medsebojnih pogovorih nam bo postajalo jasno, kako bomo prišli do uresničitve teh želja, kako si sami velikokrat izbiramo težko, napačno, neuresničljivo pot. Kako pot, ki gre prek drugega in po drugem, nikoli ne more pripeljati do resnične sreče nas ali naših bratov in sester,« je strnil celjski škof.
Prosimo Svetega Duha, naj nas razsvetli
Prosimo torej vztrajno Svetega Duha, naj nas razsvetli, kaj si v resnici želimo, in daje moč željam in hrepenenjem, naj pa tudi prečiščuje našo voljo, da bomo sprejeli tudi pot, ki nam jo On kaže in v ljubezni odkriva, naj jo hodimo, da bomo lahko uresničili naše načrte in hrepenenja, je pozval msgr. dr. Maksimilijan Matjaž.
Enakovredni in zelo potrebni drug drugemu in Bogu
In končal: »Prosimo, da bomo lahko ponovno slišali, da smo dragocen del enega Kristusovega telesa, sicer z različno kilometrino, talenti in položajem v Cerkvi, a vsi enakopravni, enakovredni, zelo potrebni drug drugemu, Bogu in Božjemu kraljestvu med nami. Slabotnejši in manj ugledni, tisti v ozadju, ki so ostali na robu ali jih ni več tu, morda potrebujejo še več pozornosti, potrpežljivosti, ljubezni.«
Samo pot ljubezni je prepričljiva
Zato tudi Jezusov in papežev sinodalni poziv k služenju, na pot ven iz hiše, na obrobje, na pot ljubezni. »Samo pot ljubezni, čeprav dela male korake, je prepričljiva in jo današnji človek edino razume. Prosimo, da bi računali nanj, ne na svojo iznajdljivost, temveč na prisluškovanje, poslušanje v Duhu, presojanje sadov Duha in naših odločitev. To bo dalo ognja najprej mojemu življenju in nato življenju Cerkve. Sinodalnost namreč pomeni, da drug drugemu pomagamo postajati bolj sveti,« je sklenil nagovor škof Maksimilijan Matjaž.
Več fotografij Jožeta Potrpina si oglejte v spodnji fotogaleriji.