Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Sinoda daje glas staroselskim ljudstvom

Za vas piše:
M. Š.
Objava: 14. 10. 2019 / 09:52
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 14.10.2019 / 11:15
Ustavi predvajanje Nalaganje
Sinoda daje glas staroselskim ljudstvom

Sinoda daje glas staroselskim ljudstvom

Sinode o Amazoniji se udeležuje šestnajst predstavnikov različnih staroselskih ljudstev.

Zasedanja škofovske sinode o Amazoniji se v vlogi slušateljev udeležuje šestnajst predstavnikov različnih staroselskih ljudstev in domorodnih prebivalcev. Kot poroča Radio Vatikan, v sinodalno dvorano prinašajo glas in živo pričevanje o izročilih, kulturi in verovanju več kot 390 staroselskih ljudstev, ki danes živijo na območju amazonskega pragozda.

Ta glas ne govori zgolj o Amazoniji kot enem od območij z največjo biotsko raznovrstnostjo na svetu, ampak tudi o kriku bolečine tamkajšnjih prebivalcev, katerih obstoj je ogrožen zaradi velikih gospodarskih interesov. Pri tem se je treba spomniti tudi mnogih misijonarjev, kajti Amazonija je prav tako zemlja mučencev. Kriku amazonskih ljudstev se pridružuje tudi papež Frančišek, ki Cerkev na območju Amazonije poziva k prenovi poti, da ne bi ugasnil ogenj misijonstva.

Če umre Amazonija, umrejo tudi njena ljudstva

José Gregorio Diaz Mirabal, vodja Koordinacije staroselskih organizacij v amazonskem bazenu (Coica), se je v pogovoru za Vatican News posebej zahvalil papežu za vabilo, naj se na sinodalnem zasedanju izpostavijo problemi pragozda in problemi otrok amazonskega pragozda. Mirabal poziva: »V tem trenutku, s sinode, pozivamo vlade Ekvadorja, Bolivije, Brazilije, naj končajo z nasiljem nad naravo, naj ne nadaljujejo s trpinčenjem našega ljudstva in prisluhnejo njegovemu glasu.« Kot dodaja, so ravnovesja Amazonije resno ogrožena: »Borimo se, da bi mati zemlja ostala v ravnovesju, ko nam daje kisik, vodo, daje življenje planetu. Ne želimo je mrtve. Če ona umre, tudi mi umremo z njo.« Mirabal ob koncu spomni na smisel navzočnosti predstavnikov staroselskih ljudstev na sinodi za Amazonijo: »Tu smo, da bi rešili našo naravo, se borili povezani s papežem Frančiškom, da bi bila ta sinoda zgled za človeštvo. Ker moramo živeti.« Coica je organizacija, ki se med drugim bori za zaščito in varnost staroselskih ljudstev in njihovih ozemelj, kar sloni na zaščiti njihovih načinov življenja ter družbenih, duhovnih in kulturnih načel in vrednot.

Amazonija smo vsi mi

Anitalia Claxi Pijachi Kuyuedo je ženska predstavnica ljudstva Okaina Witoto v Amazoniji v Kolubiji. V pogovoru za Vatican News je izpostavila, da je na tej sinodi »pomembno posredovati jasno sporočilo tistim, ki nas ne poznajo: da nas bodo poslušali, spoznali in slišali, kaj je Amazonija«. »To območje, bolj kot biom, je duh, je ženska, je dih življenja, dih življenja, ki ga je nebeški Oče dal človeštvu. Zato je zelo pomembno, da ti v Evropi, ti v Afriki, ti v Aziji in po vseh celinah upoštevate dejstvo, da ste vi Amazonija, da sem jaz Amazonija in predvsem, da je Amazonija ženska.« Ljudstvo Okaina Witoto je eno od 348 ljudstev, ki živijo v amazonskem gozdu. Člani te skupnosti delno živijo ob rokavih rek Caquetá in Putumayo na amazonskem območju Kolumbije.

Glavni akter sinode je Sveti Duh

Cerkev v teh tednih posluša glasove staroselskih ljudstev. Ta pot črpa svoj navdih in vodstvo v Svetem Duhu, kot je to izpostavil papež Frančišek na začetku zasedanja sinode o Amazoniji in vse udeležence prosil, naj Sveti Duh ne zapusti sinodalne dvorane.

Vir: Radio Vatikan
Foto: Vatican News

Kupi v trgovini

Novo
Preljubo veselje
Note iz Cerkvenega glasbenika
25,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh