Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Šest novih občin »branju prijaznih«

Za vas piše:
M. M.
Objava: 06. 12. 2021 / 16:39
Oznake: Kultura, Občina
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 06.12.2021 / 16:44
Ustavi predvajanje Nalaganje
Šest novih občin »branju prijaznih«
Letošnja podelitev naziva »branju prijazna občina« je potekala 3. decembra na Ta veseli dan kulture. FOTO: Nebojša Tejić/STA

Šest novih občin »branju prijaznih«

Ministrstvo za kulturo, Združenje splošnih knjižnic in Skupnost občin Slovenije so tudi letos podelili naziv »branju prijazna občina«. Tega so prejele občine Kozje, Lendava, Ribnica, Trbovlje, Vodice in Mestna občina Slovenj Gradec.

Državna sekretarka na ministrstvu za kulturo dr. Ignacija Fridl Jarc je na podelitvi med drugim poudarila, da je v letu, »ko častimo 30. obletnico naše samostojne države, in v mesecu, ko Slovenija zaključuje predsedovanje Svetu Evropske unije, Prešernov klic o »edinosti, sreči in spravi« iz naše nacionalne himne Zdravljice in iz časov, ko svoboda besede ni bila samoumevna, v današnje razmere, ko se vsi soočamo s težko epidemijo, poziv, da kljub oteženim možnostim za druženje lahko v sebi ohranjamo radost nad dosežki evropskega prostora na področju spoštovanja človekovih pravic, tudi pravice do govora, pisanja, ustvarjanja, vedenja in znanja.« 

Z nazivom 52 občin

Od leta 2017 je naziv branju prijazna občina prejelo 52 občin. Naziv je veljaven tri leta, po tem obdobju pa prejemnica naziva strokovni komisiji ponovno predstavi svoje nove projekte. Tako je v letošnjem letu komisija naziv za nadaljnja tri leta potrdila 12 občinam, so sporočili z ministrstva. To so Brežice, Dolenjske Toplice, Domžale, Grosuplje, Hrastnik, Hrpelje-Kozina, Jesenice, Medvode, Slovenske Konjice, Šmartno pri Litiji, Tržič in Zreče.

Javni natečaj Branju prijazna občina je nastal z namenom, da bi občine spodbudili k aktivnejši vlogi v lokalni skupnosti, da z zavestnim načrtovanjem, oblikovanjem in postavljanjem ciljev na tem področju sodelujejo pri izboljševanju bralne pismenosti in bralne kulture med prebivalci.

Branje eno od strateških področij lokalne skupnosti

Predsednica Združenja splošnih knjižnic Vesna Heržan je ob podelitvi nazivov dejala, da občine, ki so pridobile nazive, »prepoznavajo področje knjige in branja kot enega od strateških področij v svoji lokalni skupnosti, kar dokazujejo s svojimi razvojnimi dokumenti na področju kulture, kjer ima vse, kar je povezano s knjigo, posebno mesto.«

Branje kot začimba življenja

Predsednik Skupnosti občin Slovenije Peter Misja je poudaril, da občine, ki so bodisi podaljšale veljavnost certifikata bodisi so ga letos pridobile prvič, »s svojimi dobrimi, drznimi in inovativnimi pristopi ter infrastrukturnimi obogatitvami, izražajo veliko mero skrbi za bralno kulturo in vedo, da je branje nepogrešljiva začimba življenja.«

Kupi v trgovini

Slovenski književniki in književnice v komunističnih zaporih
Družbena vprašanja
29,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh