Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Sejem Agra: Če pride do vojne, je ključno, da znamo sami pridelati hrano [FOTO]

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 29. 08. 2023 / 12:30
Oznake: Mladi, Slovenija
Čas branja: 5 minut
Nazadnje Posodobljeno: 29.08.2023 / 11:12
Ustavi predvajanje Nalaganje
Sejem Agra: Če pride do vojne, je ključno, da znamo sami pridelati hrano [FOTO]
Organizatorji upajo, da si bo sejemski utrip v šestih dneh ogledalo približno 100 tisoč obiskovalcev. FOTO: M. M.

Sejem Agra: Če pride do vojne, je ključno, da znamo sami pridelati hrano [FOTO]

Letošnji že 61. kmetijsko-živilski sejem v Gornji Radgoni vse do četrtka, 31. avgusta, tudi letos navdušuje s pestro in raznoliko ponudbo opremo, izdelkov in pridelkov kar 1700 razstavljalcev iz 35 držav. Sejem gosti približno 150 spremljevalnih dogodkov, številne razstave živali, ponuja strokovne nasvete tako kmetom kot manjšim pridelovalcem, obenem pa je stičišče stanovskih srečanj, za katera med letom včasih zmanjka časa. Letošnja partnerica sejma je Indija.

»Ponosni smo na vse novosti, ki ji ponujajo razstavljalci na sejmu iz 35 držav. Na njem se predstavljajo tudi vsa najboljša in najuspešnejša slovenska podjetja. Naša podjetja so zelo inovativna in se lahko kosajo z vsemi evropskimi in svetovnimi znamkami, kar je izredno pozitivna nota. Veseli nas, da sejem podpirajo vse institucije, ki so pomembne v kmetijstvu in agroživilstvu ter gozdarstvu in seveda resorno kmetijstvo,« je za spletno Družino, ki je obiskala tretji dan sejma, povedal izvršni direktor Pomurskega sejma Boris Erjavec.

Izvršni direktor Pomurskega sejma Boris Erjavec. FOTO: M. M.


Agra v Sloveniji in Indiji

Pobuda za partnerstvo na sejmu Agra je prišla z indijskega veleposlaništva in se je »kuhala« že več let. Zanimivo je, da v Indiji leži mesto Agra, ki je svetovni javnosti najbolj poznano po razkošnem mavzoleju Tadž Mahal iz 17. stoletja, tako da že s tega vidika obstaja vez med Indijo in našim sejmom«, je pojasnil Erjavec: »Indija je največja država po številu prebivalcev in tudi v gospodarskem pogledu ena vodilnih v svetu, pred kratkim so pristali tudi na Luni. Vse to kaže, da smo res lahko ponosni na to, da je partnerica sejma. Obenem pa so prav Indijci pobudniki mednarodnega leta prosa.«

Indija je pobudnica mednarodnega leta prosa. FOTO: M. M.

Proizvodnja pod milim nebom

Eden letošnjih poudarkov na sejmu so podnebne spremembe, ki so močno povezane s kmetijsko dejavnostjo. »Kmetijstvo je proizvodnja pod milim nebom, prihaja tudi do različnih interesom med kmetijstvom na eni in občinami na drugi strani, saj si slednje denimo želijo širitve industrijskih ali stanovanjskih con. Vse to gre na račun gozdov, njiv in dobrih kmetijskih zemljišč, kar seveda ni dobro. Zastaviti moramo pravilno politiko, saj vidimo, kako pomembno je, da smo samooskrbni, kar se je pokazalo v času zadnje pandemije. Prav tako lahko pride do kakšne vojne, zato je ključno, da sami pridelamo hrano. S sejmom Agra želimo prikazati prav to, da je kmetijstvo pomembno, da brez kmeta ni hrane ter spodbuditi mlade, da ohranjajo slovensko podeželje.«

FOTO: M. M.

Indija – priložnost za slovenska podjetja

Letošnja partnerica sejma Indija se lahko pohvali z izjemno raznolikim kmetijskim sektorjem ter velikim napredkom na področju kmetijske tehnologije. Država z več kot 1,4 milijarde prebivalcev ima enega najhitreje rastočih gospodarstev na svetu, zato predstavlja veliko priložnost tudi za slovenska podjetja, je bilo slišati na pogovoru, na katerem sta sodelovala indijska veleposlanica v Sloveniji Namrata S. Kumar in v. d. direktorja SPIRIT Slovenija Rok Capl.

Indijska veleposlanica in v. d. direktorja SPIRIT Slovenija Rok Capl. FOTO: M. M.

»Indija in Slovenija imata bogato zgodovino prijateljskih odnosov, ki jih želimo okrepiti. Veseli nas, da lahko delimo svoje izkušnje in znanje ter skupaj gradimo uspešno prihodnost,« je dejala indijska veleposlanica.

Indijska veleposlanica Namrata s. Kumar. FOTO: M. M.

Temu je prikimal Capl in dodal: »SPIRIT Slovenija si prizadeva podpirati in spodbujati inovativna podjetja ter odpirati vrata mednarodnim priložnostim. Indija je eden od oddaljenih trgov, ki pa predstavlja veliko priložnost za slovenska podjetja. Večina izvoza slovenskih podjetij je trenutno osredotočena na EU, zato je vladni program internacionalizacije usmerjen tudi v tretje, bolj oddaljene trge, znane kot trgi priložnosti.«

Na sejmu smo obiskali tudi stojnico Zveze slovenske podeželske mladine, ki v sodelovanju z Družino pripravlja podkast Mladost na Kmetiji. FOTO: M. M.

Mlada kmeta o vtisih na sejmu Agra

Na sejmu smo srečali nekatere sodelujoče v podkastu Mladost na kmetiji, med drugim Jako Kastelica in Anjo Mager, predsednico Zveze slovenske podeželske mladine ter Roka Konciljo.

Jaka in Anja z naraščajem. FOTO: M. M.

Jaka Kastelic: »Sejma se udeležim skoraj vsako leto. Tukaj se srečamo s tistimi, s katerimi običajno skozi leto ne vidimo, tudi s kakšnimi prodajalci strojev, pri katerih smo v preteklosti kaj kupili. Tu se vidimo mladi iz vse Slovenije in izmenjamo izkušnje. Kar opažam, je, da razvoj strojev napreduje bistveno hitreje kot razvoj kmetij pri nas. Kmetije temu ne sledimo tako hitro. Sicer pa letošnja sezona za kmete z vremenskega vidika ni nič kaj spodbudna. Mi kot sadjarji smo ostali brez večine sadja, tudi žita in ostali pridelki so bili taki, ki si jih v prihodnje ne želimo več.«

Mladi kmet Rok Koncilja prihaja iz Tuhinjske doline. FOTO: M. M.

Rok Koncilja: »Če želiš kupiti kak stroj ali opremo, je sejem Agra odlična priložnost, da jih primerjaš med sabo, saj je bogata izbira. Kamor koli prideš, vidiš nekoga, ki ga poznaš ali se lahko nanj obrneš za nasvet.« 

O letošnji letini pa: »Vreme v letošnjem letu na našo kmetijo ne bo imelo bistvenega vpliva. Pri nas v Tuhinjski dolini smo lahko kar srečni, saj smo se vsem tem tegobam v glavnem izognili. Smo pa nekaterim kmetom na našem območju, ki so jih prizadele poplave, šli pomagat. Bolje je iti pomagati drugemu, kot da bi to izkusil na lastni koži.«

Gozdarska kraljica je postala Andreja Vidmar

V podjetju Pišek-Virli KRPAN pa so se letos premierno lotili izbora Gozdarske kraljice Slovenije z namenom zastopanja in promoviranja gozdov, gozdarske mehanizacije, trajnostnega gospodarjenja z gozdovi, promocijo poklica gozdarja kot poklica prihodnosti in povezanosti človeka z naravo. V sodelovanju z Zvezo lastnikov gozdov Slovenije in Zavodom za gozdove Slovenije so tako 1. Gozdarsko kraljico Slovenije. To je postala 20-letna študentka zdravstvene fakultete v Ljubljani Andreja Vidmar iz Ljubljanskega barja.


Kupi v trgovini

Naše kmetije
Kulturna dediščina
32,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh