Sprehod v naravi in tišini ter spoznavanje življenje kartuzijanov [FOTO]
Sprehod v naravi in tišini ter spoznavanje življenje kartuzijanov [FOTO]
Pot je dolga slabe tri kilometre (2,9 km), namenjena pa je vsem, »ki želijo spoznati bistvo življenja v kartuzijanskem samostanu in se morda v tišini srečati tudi sami s sabo. Pot ni zahtevna, je pa nekaj klancev in v mokrem vremenu je vsekakor potrebna primerna obutev,« je za spletno Družino povedal dolgoletni vodja ekonomije v Kartuziji Pleterje in od lani predsednik Kulturnega društva Zgovorna tišina Jože Simončič.
Pred leti uredili Pletersko pot
V zadnjih letih se zelo spreminja struktura obiskovalcev kartuzije, pojasnjuje Simončič: »Včasih je bilo veliko več avtobusov (velikih skupin), sedaj pa je teh manj in prihaja vse več družin in posameznikov, ki želijo doživeti ta kraj. Ti se tudi vse raje sprehajajo.« Pred 25 leti so uredili Pletersko pot, ki je vodila po podobni trasi kot pred kratkim odprta nova pot. »Na njej smo označili razne zanimivosti (drevesne vrste, kamnolom, kjer so klesali kamenje za zidavo samostana …). Pot je bila potrebna temeljite obnove in prijatelji kartuzije smo prišli na zamisel, da bi tej poti dali novo vsebino.«
Na poti citati o samoti, molitvi, delu …
Članom društva Zgovorna tišina je nato posredoval povezavo s Pravili kartuzijanov in jih povabil, da mu pošljejo citat, ki jih posebej nagovori. »Poslali so mi prek 60 različnih citatov, ki jih je nato prior razvrstil v vsebinske sklope (samota, molitev, delo ...), potem pa smo to uredili v obliki ankete ter povabili mlade, skavte in tabornike, da izberejo tiste, ki so njim najbližji. Anketo je izpolnjevalo več kot 160 ljudi, ki so sooblikovali pot. Na poti lahko preberete 16 citatov.«
V KD Zgovorna tišina se na različne načine trudijo, da bi ljudje spoznali zgodovino in poslanstvo kartuzijanskega reda pri izoblikovanju slovenske narodne in kulturne identitete. Poleg tega želijo širiti zavedanje o njegovem kulturnem in duhovnem bogastvu s prirejanjem koncertov, razstav in strokovnih izobraževanj. Ob tem se želijo mednarodno povezovati in sodelovati s sorodnimi organizacijami in posamezniki v svetu, prav tako se zavzemajo za ohranitev žive kartuzije in spodbujanje stikov s kartuzijanskim redom. »Vsi člani spoštujejo samoto, tišino in ločenost od sveta kartuzijanov – učencev sv. Bruna,« pripoveduje Simončič.
Kot še poudarja Simončič, je živa kartuzija dragocena za tamkajšnji prostor. »Zdi se mi, da se tega vse bolj zavedamo. Radi bi naredili čim več v to smer, da bi imeli kartuzijani primerne pogoje za svoje življenje, hkrati pa omogočili okoliškemu prebivalstvu, da se duhovno bogati ob njih.«
Še nekaj utrinkov Tamina Petelinška z odprtja nove sprehajalne poti si oglejte v spodnji fotogaleriji.