Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

SBC: Lastno elektriko smo razprodali po nizki ceni, zdaj jo (pre)drago kupujemo

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 24. 11. 2022 / 08:43
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 24.11.2022 / 08:59
Ustavi predvajanje Nalaganje
SBC: Lastno elektriko smo razprodali po nizki ceni, zdaj jo (pre)drago kupujemo
FOTO: Klub slovenskih podjetnikov

SBC: Lastno elektriko smo razprodali po nizki ceni, zdaj jo (pre)drago kupujemo

V Klubu slovenskih podjetnikov (SBC) poudarjajo, da nerazumno visoke cene energentov in višanje davkov Sloveniji jemljejo gospodarski zalet. Od vlade pričakujejo jasen odgovor, kakšna bo cena elektrike v prihodnjem letu. Prav tako jih skrbi napovedan dvig minimalne plače na 850 evrov.

Na to so opozorili v okviru Festivala podjetništva, ki je v minulih dneh potekalo v 12 slovenskih regijah. Sprašujejo se, »kako je mogoče, da prejemamo ponudbe za nakup električne energije po ceni 500, 800 ali celo 1000 evrov za megavatno uro, medtem ko je cena električne energije iz NEK (Nuklearne elektrarne Krško) 35 evrov za megavatno uro, cena električne energije iz TEŠ, ki je najdražji, pa 85 evrov za megavato uro.«

Vlada naj postavi socialno kapico pri 200 evrih

Vlado pozivajo, da postavi trdno in transparentno politiko gospodarjenja z elektriko. Ob tem naj tem postavi kapico na ceno energije v višini največ 200 evrov za megavatno uro. »To je boljša rešitev od zapletene subvencije z zahtevnimi pogoji, ki bo še dodatno obremenila proračun. Mnoga podjetja, kot na primer celotna panoga turizma, teh ukrepov namreč ne bodo mogla izkoristiti,« poudarjajo in dodajajo, da pričakujejo, da bo vlada ohranila že sprejeti zakon, ki razbremenjuje plače razvojnikov, ki jih Slovenija nujno potrebuje.

Želimo biti energetsko samooskrbni?

Po njihovem mnenju je trenutna cena električne energije posledica neustrezne politike gospodarjenja z elektriko. »Lastno elektriko smo razprodali po izredno nizki ceni, nismo pa si zagotovili tistega dela, ki ga potrebujemo, zato jo moramo zdaj (pre)drago kupovati. In to ob tem, da več kot 80 odstotkov potrebne energije proizvedemo sami. Sprejeti bomo morali odločitev, ali želimo biti v prihodnje energetsko samooskrbni ali pa želimo, da o ceni električne energije, ki jo potrebujemo, odločajo druge države.«

FOTO: Klub slovenskih podjetnikov

Akrapovič: Hitro se moramo odločiti, kaj bomo z nuklearko 

Podpredsednik Kluba slovenskih podjetnikov Igor Akrapovič ocenjuje, da je situacija trenutno nezavidljiva. »V Nemčiji, ki je naša najpomembnejša trgovinska partnerica, je 30 tisoč podjetij nelikvidnih, napovedujejo se velika odpuščanja. Učinek se bo z zamikom nekaj mesecev prenesel v Slovenijo. V Sloveniji se moramo hitro odločiti, kaj bomo z NEK. Nimamo časa čakati nekaj let. Če se ne bomo hitro odločili za jedrsko energijo, bomo ostali v vrsti, odvisni od drugih in z dostopom do elektrike po cenah, ki je ne bomo zmogli.«

Višanje minimalne plače bo prizadelo najšibkejša podjetja

Menijo tudi, da napovedano višanje minimalne plače brez ustrezne gospodarske osnove ne bo bistveno prizadelo najboljših podjetij, bo pa prizadelo najšibkejše. »Podjetja želimo, da bi imeli vsi zaposleni višje plače. Prava pot do tega cilja pa vodi prek višje dodane vrednosti. Če želimo v času, ko se razmere zaostrujejo, ohraniti gospodarski zalet, moramo iskati rešitve za privabljanje najboljših kadrov, inženirjev, razvojnikov in drugih, ki v izdelke in storitve dodajo nekaj več. Prav teh pa se v tem trenutku otepamo.«

Domačih kadrov zaradi visokih davkov po njihovi oceni ne moremo motivirati, zato odhajajo v tujino, tujih strokovnjakov pa zaradi zapletenih postopkov ne moremo privabiti. »S tem pa, žal, izgublja celotna država,« so še navedli.

Nalaganje
Nazaj na vrh