Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

S srečanjem pokazati na mirno sožitje (treh) različnih narodov

Karlo Smodiš
Za vas piše:
Karlo Smodiš
Objava: 11. 03. 2022 / 16:32
Oznake: Dogodek, Škof
Čas branja: 6 minut
Nazadnje Posodobljeno: 11.03.2022 / 16:52
Ustavi predvajanje Nalaganje
S srečanjem pokazati na mirno sožitje (treh) različnih narodov
Škofje Božo Radoš, Peter Štumpf in Andras Veres. FOTO: Karlo Smodiš

S srečanjem pokazati na mirno sožitje (treh) različnih narodov

Danes so se v Beltincih v sklopu priprav na srečanje Slovencev, Hrvatov in Madžarov srečali murskosoboški škof msgr. Peter Štumpf, varaždinski škof msgr. Božo Radoš in predsednik Madžarske škofovske konference, györski škof msgr. András Veres ter člani odbora za pripravo. Izjavo za javnost so podali pred župnijsko cerkvijo v Beltincih.

Po besedah škofa Petra Štumpfa je srečanje priložnost za utrjevanje medsebojnega dialoga in povezanosti. Škof András Veres je med drugim dejal, da bodo na srečanje pripeljali tudi relikvije sv. Ladislava, ki je zavetnik beltinske župnije. Da želijo s srečanjem odpirati meje na miren način, pa je poudaril varaždinski škof Božo Radoš.

Tradicionalno srečanje

Tradicionalno se verniki iz Slovenije in Hrvaške srečujejo na t. i. skupnih slovensko-hrvaških srečanjih, ki vsakič pritegnejo več tisoč katoličanov in čez sto duhovnikov iz obeh držav. Nastala so po zgledu Srečanj treh dežel, na katerih so se več kot 30 let srečevali verniki iz sosednje Italije (Julijska krajina), Avstrije (Koroška) in Slovenije (predvsem ljubljanska metropolija). Prvo srečanje je bilo pri Mariji Bistrici leta 2003 (navzoči so bili tudi madžarski verniki), potem na Brezjah 2005, na Trsatu 2007, na Ptujski Gori 2011, v Ludbregu 2014, v Stični 2017 in v Krašiću 2019.

Koordinator srečanja Aljaž Baša k molitvi vabi tudi mlade. FOTO: Karlo Smodiš

Organizator srečanje je Slovenska škofovska konferenca

Organizator srečanj je tista škofovska konferenca, v državi katere srečanje poteka. Ker ta dogodek letos poteka v Sloveniji, je Slovenska škofovska konferenca zaprosila soboškega škofa msgr. dr. Petra Štumpfa, da sprejme pripravo in izvedbo dogodka v Škofiji Murska Sobota. Slovenska škofovska konferenca je ustanovila Odbor za pripravo srečanja, v katerem so predstavniki posameznih slovenskih škofij. Škofje so na 114. redni seji Slovenske škofovske konference, ki je bila 7. oktobra 2019 v Novem mestu, sklenili, da bo Aljaž Baša koordinator srečanj. Na 125. redni seji Slovenske škofovske konference, ki je bila 6. septembra 2021 v Kopru, pa so škofje imenovali škofa msgr. dr. Petra Štumpfa za voditelja koordinacije srečanj.

Srečanje bo v Beltincih

Slovenska škofovska konferenca je naprej menila, da bi bilo srečanje pri cerkvi Marije Vnebovzete v Turnišču v soboto, 8. oktobra 2022, vendar je bilo zaradi tamkajšnjih logističnih težavnosti s soglasjem slovenskih škofov prestavljeno v Beltince, ki že imajo bogato izkušnjo s pripravo obhajanja 100-letnice združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom.

Vabilo tudi sosednji Madžarski

Po izmenjavi mnenj škofovskih konferenc Slovenije in Hrvaške so škofje menili, da je zelo primerno tudi tokrat povabiti škofe, duhovnike in vernike iz Madžarske. Madžarska škofovska konferenca je v pobudo privolila in potrdila udeležbo. Odbor Slovenske škofovske konference je že imel dve seji, na katerih skrbno pripravlja to srečanje, v povezavi s predstavniki odborov iz Hrvaške in Madžarske.

Simon Štihec o navzočih na srečanju. FOTO: Karlo Smodiš

Škof msgr. Peter Štumpf se je v zvezi s pripravami na srečanje 8. oktobra v Beltincih 26. novembra 2021 v Varaždinu že srečal s predstavnikom Hrvaške škofovske konference, z varaždinskim škofom msgr. Božem Radošem, 11. januarja letos pa se je v Györu srečal s predsednikom Madžarske škofovske konference, györskim škofom msgr. Andrásem Veresem. O obeh srečanjih so bili mediji obveščeni po spletni strani SŠK in tudi škofije Murska Sobota.

K molitvi povabljeni mladi iz vseh treh držav

V Beltincih so v petek, 11. marca 2022, vsi trije škofje v pogovoru ponovno poudarili pomen univerzalnosti Katoliške cerkve povsod po svetu, njene neodvisnosti in svobode pri pastoralnem delovanju v vsesplošni blagor vernikov, ne glede na njihovo narodnostno, jezikovno in kulturno pripadnost. Škofje s sodelavci so govorili o poteku priprav na srečanje. Pri tem gre še posebej omeniti, da bodo k molitvi povabili tudi mlade iz Slovenije, Hrvaške in Madžarske, in sicer v petek, 7. oktobra 2022.

Geslo srečanja Skupaj na poti vere

V duhu sinode, ki jo sedaj na pobudo papeža Frančiška obhajamo v Katoliški cerkvi, so škofje določili tudi geslo srečanja Skupaj na poti vere. Ker gre izključno za versko srečanje, do sedaj škofje na prejšnja srečanja niso vabili državnikov in drugih politikov in tudi v Beltince jih ne bodo. Pride pa lahko vsak, ki ima pri tem dober namen, in je zato tudi dobrodošel.

Udeleženci srečanja so si ogledali tudi beltinski grad. FOTO: Karlo Smodiš

V Katoliški cerkvi so svetniki prvi pričevalci vere in naši skupni priprošnjiki. Oni so od vseh, zato presegajo časovne, zgodovinske, narodnostne, jezikovne in kulturne prostore. So državljani nebeškega Jeruzalema, ki pomeni večno mesto živega Boga. Zato združujejo in ne ločujejo. V primeru letošnjega verskega srečanja v Beltincih pomeni sveti Ladislav eno od stičišč katoliške vere za vse tri narode, saj je kot madžarski kralj ustanovitelj Zagrebške škofije, pod katero je do leta 1777 spadal tudi ravenski in dolinski del Prekmurja, in je zavetnik Župnije Beltinci. Noben svetnik ni tako svet, kot je svet Kristus, pa tudi ni toliko grešnik, da ne bi bil svetnik, ki ga je v tem potrdil Kristus po svoji Cerkvi.

Škof Štumpf je ob 100-letnici združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom 17. avgusta 2019 med sveto mašo v Beltincih navzočim dejal: »Dobri sosedje, dobri prijatelji – to je velik dar za Cerkev in blagor naših narodov. Če bi se sonce tega prijateljstva kdaj hotelo zmračiti, potem naj raje prej izgine tisti dan in tista ura, kot pa da se to zgodi. Bolje je, da nas ni, kot pa da smo, pa si nismo dobri sosedje in prijatelji.«

Več prostora skupni molitvi, pesmi, pogovoru, spoznavanju in tudi gostoljubju

V teh časih vsi še kako dobro vemo in občutimo, kako odločilno je biti dober sosed in prijatelj. Gre namreč za obstoj vseh nas. Tudi mednarodno versko srečanje v Beltincih ima namen, da damo več prostora skupni molitvi, pesmi, pogovoru, spoznavanju in tudi gostoljubju. Gre preprosto za to, kar poskušamo uresničevati že sedaj tudi v Sloveniji, na Hrvaškem in še posebno na Madžarskem ob sprejemanju beguncev iz Ukrajine.

»V tem času, ko je potrebno veliko edinosti med nami, med narodi, molimo danes za Evropo: da bi v njej uspelo imeti to edinost, to bratsko edinost, o kateri so sanjali ustanovitveni očetje Evropske unije« (papež Frančišek).

Izjavo so škofje sklenili z blagoslovom in s prošnjo: »Škofje na vse kličemo Božjo pomoč in blagoslov in se priporočamo Materi Mariji v varstvo.«

Kupi v trgovini

Novo
Kje najti srečo?
Duhovna rast
24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh