Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Roman o Srečku Robinščaku

Za vas piše:
I. Ž.
Objava: 19. 06. 2019 / 10:06
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 20.06.2019 / 06:26
Ustavi predvajanje Nalaganje

Roman o Srečku Robinščaku

Jure Apih je napisal litetrarizirano pripoved Rdečega mlina blues, o Srečku Robinščaku, svojem očetu Milanu Apihu – in o Udbi.
Jure Apih je napisal litetrarizirano pripoved Rdečega mlina blues, o Srečku Robinščaku, svojem očetu Milanu Apihu – in o Udbi.

Srečko Robinščak je bil pred drugo svetovno vojno voditelj šoštanjskih sokolov, organizator smučarskih tečajev, pilot in učitelj. Med vojno se je pridružil komunistom.

Po vojni in zmagi komunistične revolucije, ga je Udba leta 1949 zaprla, zaprtega ga je imela v strogo varovanem tako imenovanem zazidanem traktu na Poljanskem nasipu, nato pa skrivaj umorila.

V Arhivu Slovenije je o njem ostalo 1.200 strani gradiva.

Jure Apih je zdaj o njem napisal literarizirano pripoved. Glavna oseba ni samo Robinščak, ampak tudi avtorjevi starši, ki so bili med vojno prav tako aktivni udeleženci komunističnega »odpora«. Oče Milan Apih je bil pred vojno najprej štiri leta zaprt v Sremski Mitrovici, opravil je »rdečo univerzo«, potem pa še devet mesecev konfiniran v Bileći, na osnovi česar je napisal znano pesem Bilečanka.

Pretihotapljeni dojenček je bil avtor, Jure Apih

Napeta, čustvena in pretresljiva pripoved govori o učitelju iz Rdečega mlina (Joštov mlin pri Celju) Srečku Robinščaku, ki se je zaljubil v tovarnarjevo ženo, med vojno tihotapil dojenčka partizanske mamice na Hrvaško, v Zagreb, do otrokove babice. Organiziral je odbor slovenske OF v Zagrebu in po vojni, leta 1945, v poraženi Nemčijo zabarantal kup ničvrednih mark za opremo novega hrvaškega filmskega studia. Marke so ob koncu vojne nabrali komunisti, ko so zasedali položaje in odvzemali (ropali) lastnino.

Pretihotapljeni dojenček iz Ljubljane v Zagreb je bil avtor, Jure Apih. S pisanjem te knjige je raziskal Robinščakovo življenje in »usodo«, kot radi rečemo, da se izognemo konkretnejšim izrazom (avtor je to nemogočo besedo uporabil na strani 154). Prepričan je, da mu je Robinščak v začetku vojne, ko ga je kot dojenčka prenesel v Zagreb, rešil življenje.

»Zazidani« zapor Udbe v Ljubljani

V zazidanem traktu zapora Udbe v Ljubljani je Srečko Robinščak klical na pomoč, bežal iz njega, vendar zli »usodi« (spet ta izraz) brez pomoči še včerajšnjih prijateljev ni mogel uiti.

Zakopana v Arhivu Republike Slovenije, med tisoč dvesto stranmi dosjeja državne varnosti se skriva pozabljena, nikoli razkrita usoda Srečka Robinščaka, ki se je za preživetje boril z gestapom, ustaško policijo, po vojni pa še Udbo, ki ga je dokončno uničila.

Umazana mlaka, v katero smo se narodili, se je zbistrila

»Vojna je poenostavila svet. Postal je resda nepredstavljivo krut, vendar tudi jasen in preprost. Umazana mlaka, v katero smo se narodili, se je zbistrila. Kdo je kdo v tem življenju, kdo je kriv vsega zla, kdo nas ogroža in duši? Kje je luč in kje sem jaz? Kakšna je moja vloga, kam sodim in kakšno je moje poslanstvo, če ga imam?,« se sprašuje avtor.

Avtor je lepo opisal tudi Andrijo Hebranga, vodilnega hrvaškega komunista, ki so ga Broz in njegovi po vojni umorili. Lepo tudi svojega očeta Milana Apiha, ki se je v drugi polovici 80. let družil z opozicijskimi novorevijaši – in se 9. februarja 1992 ustrelil. To je knjiga, ki se prebere na mah.

Kupi v trgovini

Novo
3.450 umorjenih - Poročilo 6
55,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh