Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Rdeča maša za pravnike in študente prava v ljubljanski stolnici [FOTO]

Za vas piše:
Spletno uredništvo
Objava: 17. 10. 2024 / 12:12
Oznake: Maša, Škof
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 17.10.2024 / 13:43
Ustavi predvajanje Nalaganje
Rdeča maša za pravnike in študente prava v ljubljanski stolnici [FOTO]
Predsednik SŠK in novomeški škof dr. Andrej Saje. FOTO: Tatjana Splichal

Rdeča maša za pravnike in študente prava v ljubljanski stolnici [FOTO]

Danes in jutri v Portorožu potekajo 50. Dnevi slovenskih pravnikov. Na predvečer tega dogodka je v ljubljanski stolnici potekala 20. tradicionalna Rdeča maša za pravnike in študente prava, ki jo prireja Akademsko društvo Pravnik. Mašo je daroval predsednik Slovenske škofovske konference in novomeški škof msgr. dr. Andrej Saje.

Evharistična daritev ob začetku sodnega obdobja, imenovana 'Rdeča maša', je običaj, ki v zahodni Evropi (predvsem v Franciji, Italiji in Združenem kraljestvu) sega v 12. stoletje. Pravniki in študentje prava se ob začetku sodnega obdobja oziroma na začetku akademskega leta zberejo k evharistični daritvi, kjer prosijo Svetega Duha za pomoč in razsvetljenje pri delu in študiju. Škof Saje je v uvodu pridige dejal: »Zbrali smo se k tej slovesnosti v prošnji, da bi vsem, ki smo v službi pravičnosti, Božji Duh dal modrosti in drugih potrebnih darov za pravično odločanje in ravnanje.«

Vsak mora dobiti to, kar mu pripada

Škof Saje je med drugim podčrtal, da merilo ali razlog odločanja ne sme biti uspeh ali materialna korist. »Še posebej pravnika ali tistega, ki je na vodstveni funkciji, mora voditi prizadevanje za pravičnost. Na ta način se ustvarjajo pogoji za mir in sožitje. Seveda si bo vsakdo prizadeval za uspeh, brez katerega ni napredka. Toda uspeh mora biti podrejen merilom pravičnosti, da vsak dobi to, kar mu pripada.«

Kaj je glavna naloga pravnika?

Ob tem je spomnil na besede pokojnega papeža Benedikta VXI, ki jih je izrekel v Bundestagu leta 2011: »Služiti pravici je in ostaja temeljna naloga pravnika. To poslanstvo je še posebej nujno v tem zgodovinskem času, ko je človek dobil moč, ki je bila še pred desetletji nepredstavljiva. Lahko ustvari atomsko bombo in uniči svet, pridržuje si pravico do ubijanja nerojenih ali ostarelih. Lahko tako rekoč naredi ljudi in jih izključi iz tega, da bi bili ljudje.«

nagovor-skofa-sajeta-pri-masi-za-pravnike-in-studente-prava.docx

V službi pravičnosti

Predsednik SŠK je med drugim dejal, da na vprašanje, kako služiti pravičnosti, ni bilo nikoli lahko odgovoriti. »Danes je ob bogastvu osvojenega znanja na ta izziv še težje najti odgovor. V zgodovini so pravni sistemi pogosto temeljili na religiji. O tem, kaj je prav med ljudmi, se je pogosto odločalo s pogledom na božanstvo. V nasprotju z drugimi večjimi religijami krščanstvo državi in družbi nikoli ni dalo razodetega prava ali pravnega sistema, ki bi temeljil na razodetju. Kot na vir prava se je namesto tega sklicevalo na naravo in razum. Iz teološkega razmisleka in srečanja z judovsko, grško in rimsko tradicijo je postopoma nastala zahodna pravna kultura, ki je odločilnega pomena za pravno kulturo človeštva v sodobnem svetu.«

Kancler Akademskega društva Pravnik Izak Matej Ciraj. FOTO: Tatjana Splichal

Zakaj 'Rdeča maša'?

Ime »Rdeča maša« izhaja iz rdeče barve liturgičnih oblačil duhovnikov in predstavlja barvo pravičnosti in Svetega Duha. Poleg tega so se sodniki rdečih maš vedno udeleževali v sodniških togah, ki so bile v večini primerov rdeče barve. K rdeči maši so povabljeni vsi, katerih delo v močni meri zaznamuje prizadevanje za pravičnost v svetu. Cerkev ob evharističnem slavju verne udeležence vabi k prejemu zakramenta pokore in svete evharistije.

Še nekaj fotoutrinkov z maše si lahko ogledate v fotogaleriji Tatjane Splichal. 


Nalaganje
Nazaj na vrh