Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Razstava ob 30-letnici nagrade Saharova

Za vas piše:
K. C.
Objava: 15. 12. 2017 / 13:40
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:39
Ustavi predvajanje Nalaganje

Razstava ob 30-letnici nagrade Saharova

V Hiši Evropske unije v Ljubljani so odprli razstavo Branilci naših svoboščin – 30 let nagrade Saharova.

30. obletnici nagrade Saharova za svobodo misli so v petek, 15. decembra, v Hiši Evropske unije v Ljubljani slavnostno odprli fotografsko razstavo. Zbrane sta nagovorili poslanka v Evropskem parlamentu Tanja Fajon in varuhinja človekovih pravic RS Vlasta Nussdorfer.

Ob 30. obletnici podeljevanja nagrade Saharova, Evropski parlament v sodelovanju z združenjem Magnum Photos predstavlja nov dokumentarni projekt – fotografsko razstavo z naslovom Branilci naših svoboščin – 30 let nagrade Saharova.

Pravice žensk, svoboda govora, preprečevanje radikalizacije in zatiranja manjšin

Razstava daje glas štirim aktivistom, ki so posvetili življenje zagovarjanju človekovih pravic po vsem svetu: Samrithu Vaingu, Asmi Kaoueš, Amehu Mekonnenu in Jadranki Miličević, ter predstavlja vznemirljivo potovanje po njihovem vsakdanu skozi objektive fotografov Magnum Photos.

Jérôme Sessini je skupaj s Samrithom Vaingom potoval po odmaknjenih vaseh Kambodže in dokumentiral življenje avtohtonih manjšin, ki se soočajo s prisilnim izseljevanjem.

Asma Kaueš, mlada tunizijska aktivistka, se trudi najstnike odvrniti od radikalizacije in jo je v objektiv ujela Nevša Tavakolian. Asma Kaueš je ustanovila društvo Fani Raghman Ani, ki mladim ponuja priložnost, da svoja občutja izrazijo skozi ulično gledališče, delavnice in kulturne dejavnosti.

Ameha Mekonnen, nekdanji državni uradnik, zdaj pa pravnik, se zavzema za novinarje, ki doživljajo cenzuro vladnih organov v Etiopiji. Enri Canaj ga je upodobil pri vsakodnevnem srečevanju s strankami, ki so se znašle v zaporu zaradi svojih objav.

Bieke Depoorter je spremljala Jadranko Miličević, nekdanjo begunko v času vojne na Balkanu in aktivistko za pravice žensk, pri potovanju po vaseh v Bosni in Hercegovini. Jadranka s svojo fundacijo in z rednim prirejanjem delavnic pomaga krepiti položaj žensk, ki jih obiskuje.

Evropski parlament se bori proti kršitvam človekovih pravic

Spoštovanje človekovih pravic je ena temeljnih vrednot Evropske unije. Vsaka kršitev teh pravic škoduje demokratičnim načelom, na katerih temelji naša družba, najsi poteka znotraj ali zunaj EU. Evropski parlament se proti kršitvam bori z različnimi ukrepi, že od leta 1988 pa posameznikom in organizacijam, ki izjemno prispevajo k boju za človekove pravice, podeljuje nagrado Saharova za svobodo misli.

Letošnja dobitnica nagrade Saharova je demokratična opozicija v Venezueli, ki opozarja na razmere v tej južnoameriški državi, kjer se gospodarski položaj slabša, vse več pa je tudi kršitev človekovih pravic.

Fotografsko razstavo Branilci naših svoboščin – 30 let nagrade Saharova Slovenija gosti med prvimi državami članicami EU. Na ogled je do 22. decembra 2017.

Kupi v trgovini

Novo
Jaz in K@REL
Za mladino
14,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh