Razstava Karitas o podnebnih spremembah v Državnem zboru
Razstava Karitas o podnebnih spremembah v Državnem zboru
Na Slovenski karitas v tem mesecu končujejo z izvedbo triletnega mednarodnega projekta ozaveščanja in izobraževanja za razvoj z naslovom V smeri podnebne pravičnosti v državah v razvoju s poudarkom na podsaharski Afriki, sofinanciranega s strani Evropske unije in Ministrstva za zunanje zadeve RS. Projekt je potekal v sodelovanju s Karitas na Slovaškem.
V okviru projekta so se odvijale različne aktivnosti – ustvarjalne, literarne in interaktivne delavnice ozaveščanja o problematiki po slovenskih šolah, na katerih je sodelovalo več deset tisoč otrok iz 186 vrtcev, učencev iz 343 osnovnih šol ter dijakov iz 54 slovenskih srednjih šol, ki so s pomočjo 1.500 mentorjev ustvarjali različne izdelke v solidarnosti do sovrstnikov v Afriki.
Organizirali so tudi dobrodelne teke, ki so se odvijali po več kot 200 osnovnih in srednjih šolah v Sloveniji in več kot desetih na Slovaškem. Z vsemi skupaj pretečenimi kilometri na različnih tekih v znamenje solidarnosti do žrtev podnebnih sprememb v Afriki je bilo pretečenih 84.954,33 km in tako so v dveh letih zgradili kar dva Kroga solidarnosti okoli planeta Zemlje (obseg ekvatorja je 40.075 km).
Razstava o podnebnih spremembah
V okviru projekta so pripravili izobraževalno fotografsko razstavo z naslovom Živi preprosto in solidarno – v smeri podnebne pravičnosti, ki je od decembra 2010 potovala po različnih slovenskih mestih. V vsakem kraju so pripravili dogodek, na katerem so s kulturnim programom z aktualizacijo problematike sodelovali učenci in dijaki.
Razstava na 36 fotografijah ob podpornem besedilu spregovori o tem, kaj so podnebne spremembe, kaj jih povzroča, predvsem pa, kako podnebne spremembe vplivajo na revnejše prebivalce držav v razvoju in na povečanje revščine, predvsem v Afriki (gre za dodatno pomanjkanje pitne vode, pomanjkanje hrane, širijo se bolezni, stopnjujejo migracije …). Razvite države so tiste, ki s svojim načinom življenja največ prispevajo k tovrstnim spremembam. Razstava predstavlja tudi razvojne cilje tisočletja ter predloge, kaj bi za blaženje in prilagoditev na posledice morale storiti vlade razvitih držav in kaj kot posamezniki lahko storimo v smislu globalne solidarnosti.
Na Slovenski karitas pravijo, da je solidarnost tista, ki bo pomagala reševati to problematiko. Začne se pa pri naših vsakdanjih dejanjih, s katerimi lahko vplivamo na prebivalce na drugem koncu sveta, česar se premalokrat zavedamo.
Razstava je v preddverju velike dvorane državnega zbora na ogled vsak dan med 9. in 15. uro od petka, 14. decembra, do četrtka, 20. decembra.
Foto: Slovenska karitas