Razgledni zvonik v Šmarjeti vabi
Razgledni zvonik v Šmarjeti vabi
Zamisel o razgledni točki na zvoniku je že zelo stara. »Smo pa v preteklem letu z Občino Šmarješke Toplice le našli skupno rešitev in potem tudi podpisali potrebne pogodbe. Tako je prenova notranjosti zvonika stekla lani septembra,« pripoveduje šmarješki župnik Andrej Golčnik.
Odprtje na sveti večer
Prenova je po njegovih besedah potekala hitro in brez večjih zapletov. Končali so jo v začetku decembra. »Da bo potrebna neke vrste prenova notranjosti zvonika, smo vedeli že ves čas. Obstoječe stopnice so bile namreč zgolj servisne, ki so dovolj pogumnim omogočale, da so se povzpeli do zvonov. Vendar so bile neprimerne, da bi lahko varno spuščali ljudi na ogled.« Uradno odprtje nove pridobitve je bilo na sveti večer, na praznik sv. Družine in sv. Štefana pa so imeli dan odprtih vrat za domačine.
»Nato je bilo treba na novo razpeljati tudi razsvetljavo, ki je bila tudi prej zgolj servisna, sedaj pa je prirejena za razstavni prostor, ki obsega stene na vseh šestih podestih. Na samem balkonu je bilo treba dodati na obstoječi betonski ograji še kovinsko držalo, ki daje dodaten občutek varnosti tudi tistim, ki jim višina drugače ni najbolj ljuba.« Stroške prenove in samo izvedbo je prevzela občina, ki je zato v proračunu namenila 80.000 evrov. »Tudi same izvajalce, nadzor in skladnost s spomeniškim varstvom je vodila Občina Šmarješke Toplice, za kar ji tudi tukaj izrekam zahvalo in pohvalo.«
Pozimi obiski med četrtkom in nedeljo
Zvonik je v zimskem času možno obiskati med četrtkom in nedeljo v času obratovanja vinske fontane Izvir cvička, to je med 12. in 16. uro. »Ogledi so na vsakih 45 minut, je pa število omejeno na 10 obiskovalcev naenkrat, da se lahko lepo razporedijo po balkonu,« pojasnjuje šmarješki župnik in dodaja, da je bilo zanimanje v prvih dneh kar veliko. Poleg domačinov so gostili že nekaj skupin ljudi. Cena vstopnice znaša štiri evre, za obisk pa je treba izpolnjevati pogoj PCT.
Razstava na poti do razglednega balkona
V notranjosti zvonika so izkoristili prazne stene tako, da so v prvih treh nadstropjih stene opremili s fotografijami zvonika in cerkve skozi različne letne čase in iz različnih smeri, v četrtem nadstropju je predstavitev župnije, župnijske cerkve in vseh sedmih podružnic. »V tem nadstropju bo sčasoma nastal manjši muzejček raznih predmetov, ki so se ali pa se še uporabljajo v cerkvi in župnišču. Trenutno še čakamo vitrine. V petem nadstropju je na ogled stara stolpna ura in raglja, ki se je uporabljala namesto zvonov v velikonočnem tridnevju. Nato pa se mimo zvonov povzpnemo na balkon, ki omogoča razgled vse od Kuma, do Trdinovega vrha.«
Trije pomembni možje
Obiskovalci se v zvoniku srečajo še s tremi pomembnimi ljudmi tega kraja, ki so predstavljeni na treh panojih. To so domačin, ornamentalist Jože Karlovšek, domačin in duhovnik Janez Zalokar, ki se je veliko posvečal izobraževanju kmetov ter izdal tudi priročnik Umno kmetovanje in duhovnik Janez Volčič, ki je spisal veliko nabožnih knjig in molitvenikov ter zgodovino šmarješke fare.