»Ravignanija sem doživljal kot dobrega pastirja«
»Ravignanija sem doživljal kot dobrega pastirja«
Eugenio Ravignani. Foto: arhiv Družine
Ob smrti upokojenega tržaškega škofa Eugenia Ravignanija je tržaškemu nadškofu msgr. Giampaolu Crepaldiju sožalje poslal tudi ljubljanski nadškof msgr. Stanislav Zore. Zapisal je:
»Vam osebno in Cerkvi tržaške škofije izražamo sožalje ob smrti škofa mons. Eugenia Ravignanija. S pokojnim škofom sem se srečeval na Sveti Gori, pa tudi v Trstu, saj so nekaj časa slovenski frančiškani delovali tudi v tržaški škofiji. Spominjam se njegovega blagega značaja in nasmeha njegovega obraza. Doživljal sem ga kot dobrega pastirja, ki je poznal potrebe svojega ljudstva in po najboljših možnostih na te potrebe odgovarjal, kar na področjih, kjer sobivajo različni narodi in jeziki, ni vedno lahko. Bog naj ga povabi v tisti dan, ki ga je oznanjal s svojim škofovskim geslom in s svojo oznanjevalno besedo. Vašemu slovesu od njega se bomo zaradi razmer, v katerih se nahajamo, pridružili v molitvi in spominu pri sveti daritvi.«
S slovenščino nagovarjal člane narodne skupnosti, tudi mlade
Na Crepaldija je dopis ob Ravignanijevi smrti naslovila tudi predsednica zamejske Slovenske kulturno-gospodarske zveze Ksenija Dobrila. Zapisala je:
»SKGZ se s hvaležnostjo spominja nekdanjega tržaškega škofa Eugenia Ravignanija, ki je preminil v petek. Kot visoki cerkveni dostojanstvenik je bil tesno povezan s slovensko narodno skupnostjo v Italiji. Kazalka njegove občutljivosti je bilo tekoče obvladanje slovenščine, s katero je nagovarjal člane naše narodne skupnosti, tudi mlade. Njegova prisotnost na številnih dogodkih Slovencev v Italiji kaže na dejstvo, da je njegova človeška občutljivost obsegala spoštovanje do vseh etničnih, verskih in jezikovnih skupnosti, ki tvorijo bogat kulturni mozaik Trsta. Pri tem gre izpostaviti njegov pogled, ki je meril nad dialog nad težkim zgodovinskim spominom naše zemlje, pri čemer je bilo za Slovence dragoceno njegovo delo v prid lika Jakoba Ukmarja. Njegova naklonjenost Slovencem je prišla do izraza ob snovanju državnega zaščitnega zakona, ko je odločilno pripomogel k njegovemu sprejetju. Ohranili ga bomo v hvaležnem spominu.«
Sožalje predsednika Sveta slovenskih organizacij Walterja Bandlja pa si lahko preberete TUKAJ.