Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Rafaelova družba: notna zbirka Preljubo veselje skladatelja Vinka Glasnovića

Za vas piše:
Ivo Žajdela
Objava: 24. 09. 2024 / 06:54
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 23.09.2024 / 17:19
Ustavi predvajanje Nalaganje
Rafaelova družba: notna zbirka Preljubo veselje skladatelja Vinka Glasnovića
Predstavitev knjige Preljubo veselje skladatelja Vinka Glasnovića. Od leve: Cecilija Oblonšek, Anton Trpin, Anita Škala, Lenart Rihar in Anamarija Rajk. FOTO: Ivo Žajdela

Rafaelova družba: notna zbirka Preljubo veselje skladatelja Vinka Glasnovića

Rafaelova družba je v nedeljo, 22. septembra 2024, organizirala izlet v Medžimurje in Zagreb, kjer so obiskali slovensko skupnost na Hrvaškem. Med drugim so slovenskem domu predstavili notno zbirko Preljubo veselje skladatelja Vinka Glasnovića.

Predstavitev notne zbirke Preljubo veselje skladatelja Vinka Glasnovića je povezovala Agata Klinar Medaković iz Kulturno prosvetnega društva Slovenski dom v Zagrebu. Dejala je, da je pevec, profesor, dirigent in glasbeni pedagog Vinko Glasnović 31 let vodil Duhovni zbor Antona Martina Slomška v Zagrebu. Ta je uvodoma zapel tudi pesem V nebesih sem doma v priredbi Vinka Glasnovića.

Duhovna sekcija in Duhovni MePZ A. M. Slomšek

Glavni nalogi sekcije sta skrb za slovenske maše v Zagrebu in priprava družabnih srečanj po mašah v prostorih Slovenskega doma Zagreb. Sekcijo je prva vodila prof. Martina Koman, nasledila jo je Slavica Horjak, danes pa jo vodi Olga Tkalčec.

Od leta 1991 so v Zagrebu redno maše v slovenskem jeziku. Sprva so se slovenski verniki zbirali v cerkvi sv. Roka, potem v cerkvi sv. Martina, zadnja leta pa dvakrat na mesec v katoliški cerkvi Ranjenega Jezusa na Ilici. Prvi stalni duhovnik je bil Andrej Urbancl, od leta 1995 pa slovenske maše v Zagrebu vodijo duhovniki iz Videmske in Leskovške dekanije iz Slovenije, katerim gre seveda posebna zahvala, da se v Zagrebu sliši slovenska cerkvena beseda.

Predstavitev je povezovala Agata Klinar Medaković. FOTO: Ivo Žajdela

Pevce je vodil prof. Vinko Glasnović

Pri mašah je na začetku pel Mešani pevski zbor Slovenskega doma, pozneje pa MePZ duhovne sekcije A. M. Slomšek, ki je nastal leta 1991. Pevce je ves čas vodil prof. Vinko Glasnović, po njegovi smrti pred nekaj leti jih je prevzel dirigent Luka Hosu. Zbor je imel ob ustanovitvi 26 članov, danes pa jih šteje deset. Pojejo cerkvene pesmi, med njimi tudi maše, ki jih je uglasbil prof. Glasnović. Zraven petja ob slovenskih mašah v Zagrebu se zbor udeležuje romanj po Sloveniji ter nastopa na različnih prireditvah na Hrvaškem in v Sloveniji.

Predstavitev knjige Preljubo veselje skladatelja Vinka Glasnovića. Od leve: Cecilija Oblonšek, Anton Trpin, Anita Škala, Lenart Rihar in Anamarija Rajk. FOTO: Ivo Žajdela

Za zbor je zložil vrsto pesmi in naredil veliko priredb

Vinko Glasnović je bil hrvaškega rodu, vendar se je zaradi študija v Sloveniji in še drugih okoliščin navezal tudi na slovensko kulturo in je do smrti vodil slovenski duhovni zbor Anton Martin Slomšek, ki deluje znotraj slovenskega društva v Zagrebu. Za svoj zbor je zložil vrsto pesmi in naredil veliko priredb. Rad je imel tudi slovenske pesnike in je zato skladal na njihova besedila.

Duhovni zbor Antona Martina Slomška je uvodoma zapel pesem V nebesih sem doma v priredbi Vinka Glasnovića. FOTO: Ivo Žajdela

Predstavitev notne zbirke Preljubo veselje

 Notno zbirko so predstavili urednica notne zbirke dr. Cecilija Oblonšek, Anita Škala v imenu pevskega zbora Anton Martin Slomšek, Anton Trpin, dekan in duhovnik iz Šentjerneja, ki že več kot 30 mašuje v Zagrebu, Lenart Rihar, ravnatelj Rafaelove družbe ter Anamarija Rajk. Prof. dr. Cecilija Oblonšek, profesorica na Teološki fakulteti v Ljubljani in urednica notne zbirke Preljubo veselje, je Glasnovićeve uglasbitve in priredbe strokovno ovrednotila. Anton Trpin je povedal nekaj spominov na Vinka Glasnovića.

Predstavitev knjige Preljubo veselje skladatelja Vinka Glasnovića. FOTO: Ivo Žajdela

Kupi v trgovini

Vodnik po duhovni glasbi
Priročniki za glasbo in film
38,60€
Nalaganje
Nazaj na vrh