»Bomo izbrali revolucionarno pot ali smer osamosvojitve?« [FOTO]
»Bomo izbrali revolucionarno pot ali smer osamosvojitve?« [FOTO]
Ste si kdaj predstavljali, da bo vlada ukinjala Muzej slovenske osamosvojitve, častila pa Čebine, je navzoče uvodoma vprašal predsednik Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve in nekdanji predsednik Demosove vlade Lojze Peterle.
Odločno je nadaljeval: »Osamosvojitev pomeni prelom s totalitarnim redom. Na izbiro imamo dvoje: revolucionarno pot, ki temelji na konceptu sovražnika in katere ceno smo enkrat že drago plačali, ali pa smer osamosvojitve, ki nam je omogočila lastno državnost. Muzej enkrat bo! Glas za muzej je glas proti vračanju v enoumje!«
Ne zborujemo iz veselja, temveč iz protesta, ker skrivaj na drog spet dvigajo staro zastavo, »kajti ukinitev Muzeja slovenske osamosvojitve ni nič drugega kot skrito spuščanje slovenske zastave in dvigovanje tiste stare,« je zatrdil predsednik SDS Janez Janša.
»Ko upravljavci države in naroda svojo politiko vodijo v nasprotju z vrednostnim središčem naroda, država zaide v krizo vrednot, v kateri je Slovenija danes in iz katere izhajajo vse druge. A takšna kriza vrednot stvari izravna in danes smo na začetku nove slovenske pomladi, ki bo te stvari izravnala,« je dodal Janša.
Predsednik SLS Marko Balažic je kot pridobitve osamosvojitve izpostavil demokracijo, pravno državo in zasebno lastnino: »Si lahko mislite, da bodo lahko hodili po vašem dvorišču? Delujejo po principu 'deli in vladaj'. Politika je skrb za skupno dobro, ne za lasten žep. Kdor tega ne razume, naj pri priči odide.«
Balažic je pozval Slovence, naj stopijo skupaj in zgradijo zdrava zavezništva v dobro Slovenije: »Zaslužimo si, da medsebojno sodelujejo vse politične opcije brez sovraštva in v duhu zdrave konkurence. Zaslužimo si, da končamo pomlad in vstopimo v poletje.«
Nekdanji direktor Muzeja novejše zgodovine Slovenije dr. Jože Dežman je opozoril, da ukinitev Muzeja slovenske osamosvojitve na simbolni in na realni ravni pomeni rušenje osamosvojitvenih vrednot, ki so vtkane v ustavno identiteto, zato »tukaj branimo ustavo«.
Koroški Slovenec Karel Smolle pa je izpostavil, da so k slovenski samostojnosti košček prispevali tudi zamejski Slovenci. »Vsako omalovaževanje samostojne Slovenije je nedovoljeno. Nihče se ne more igračkati z voljo ljudi,« je zatrdil Smolle.
Predsednica Mlade Slovenije, podmladka NSi, Katja Berk Bevc se je udeležencem vojne za Slovenijo zahvalila, da so Slovenijo osamosvajali »tudi za nas, mlade, ki smo hvaležni, da ste nam v zibelko položili to darilo; vam samostojnost ni bila podarjena, izborili ste si jo!«
Prejšnji predsednik SDM, podmladka SDS, Dominik Štrakl pa je poudaril, da je bila osamosvojitev sveti čas, zato tudi mladim ni vseeno, da ukinjajo Muzej slovenske osamosvojitve: »Takšna dejanja delijo slovenski narod. Treba se je vprašati: kaj je šlo narobe, kaj smo spregledali?«
V kulturnem programu sta med drugim nastopila basbaritonist Marko Fink, ki je uvodoma tudi zapel slovensko himno, in pesnik Tone Kuntner (v kratkem bo dopolnil 80 let) z recitalom domoljubnih pesmi. Zbrani so se z minuto molka poklonili vsem, ki so dali življenja za samostojno Slovenijo.
Več fotografij Tatjane Splichal pa v spodnji fotogaleriji (klik na prvo fotografijo za povečavo in nato drsenje s puščico v levo in desno).